شهرناغان (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی)

صفحه ي اصلي  -  تماس با ما  -  طراح قالب  

عكس تصادفي

 

جای کد

 

موضوعات

 

ازشهر ناغان بیشتربدانیم

قوانین مهم

احادیث

مسائل و مشکلات شهر ناغان

ضرب المثل

خبرهای روز

فرهنگی و هنری

اجتماعی،سیاسی

خاطرات

تبلیغاتی

مطالب چرب

نظرات و پیشنهادات شخصی

بانوان

تعلیم و تربیت

آداب و رسوم و سنت ها

پیام ها و مناسبت ها


 

لينک دوستان

 

نتایج مدارس نمونه
افزایش بازدید
سایت مدارس نمونه کشور
احادیث و سخنان ارزنده
نیازمندی های مشاغل ایرانیان
نگار صنعت
بانوان
گزینه دو (نمونه سئوالات امتحانی )
آب اصفهان
سازمان آموزش وپرورش چهارمحال
صندوق ذخیره فرهنگیان
جیمیل(ایمیل)
وبگذر
کلوب(جامعه مجازی ایرانیان)

آلبوم عکس وبلاگ (ناغان - کیوان )
در گاه محصول (بهین یاب)
سامانه هدفمندی یارانه ها (حساب بانك خانوار)
قالب وبلاگ در(بلاگ اسکین)
تجارت الکترونیک
پارس گویا(دانلود نرم افزار)
شیمی (نمونه سئوالات دروس مختلف)
سنجش و ارزشیابی تحصیلی(سئوالات مدارس نمونه راهنمایی )
نمونه سئوالات ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان
مایل فا( ایمیل فارسی)
بانک نمونه سئوال
پارس تولز
تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و بلعکس
ستاد ساماندهی سایت
سایت پزشکان بدون مرز(روش مطالعه)
فروشگاه ساز

امام مهدیهزار سایت
 • میهن اسکین
 • میهن دانلود
 • میهن وب هاست
 • های میهن
 • پارس بلاگ
 •  

  آرشيو

   

  92/06/01 - 92/06/31
  92/05/01 - 92/05/31
  92/04/01 - 92/04/31
  90/04/01 - 90/04/31
  89/12/01 - 89/12/29
  89/11/01 - 89/11/30
  89/06/01 - 89/06/31
  89/05/01 - 89/05/31
  88/11/01 - 88/11/30
  88/10/01 - 88/10/30
  88/09/01 - 88/09/30

   

  نويسنده

   

  کیوان نصیرپور

   

  آمار سايت

   

  »
  »تعداد بازديدها:
  »کاربر: Admin

    اين وبلاگ را صفحه خانگي خود كن !  به مدير وبلاگ ايميل بزنيد !  ذخيره كردن صفحه!  اضافه کردن اين وبلاگ به علاقه منديها!  لينک RSS 
  site map site map ror html site map
    Add to Technorati

   

  ساعت

   


   

   

   كد جاوا

   


  تماس با ما

   

   

  تبليغات


  محل قرار گيري کد هاي بنر

  سال جاری

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  دهه کرامت ، دهه اول ذی‌العقده است و شروع آن با ولادت حضرت معصومه (عليهااالسلام) و پايانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(عليه السلام) می‌باشد. اين دهه يادآور بسياری از مطالب و مفاهيم عالی ، بلند ، سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت يادآور لطيف‌ترين علاقه ، مهر و وفای کم‌نظير يک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است

  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |90/04/16| موضوع: فرهنگی و هنری |  

   


  کوتاه از شهر ناغان

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

  (گل در گلدان شکسته نیز می شکفد)

   

  ناغان شهری در شهرستان کیار از استان چهارمحال و بختیاری جزعی ازسرزمین ایران است. البته از توابع  شهرستان اردل بوده  که  از سال  ۸۷ از آن شهرستان منفک  و به شهرستان کیار ملحق و تبدیل به بخش شد.

  بر اساس آمار سال ۱۳۸۲جمعیت ناغان برابر با ۶٬۹۲۸ نفر بوده است .اما براساس آمارسال ۸۵جمعیت این شهر۵۰۴۸نفر برآورد گردید.

  عامل این کاهش جمعیت ،خود بیانگر مهاجرت روزافزون بوده ،هر چند سیاست های دولت درخصوص جلو گیری  ازافزایش جمعیت، سبب دیگری است  اما مها جرت از شهرناغان و دل کندن از موطن خود ،دلایل متنوعی را می توان ذکر کرد .(ادامه مطلب راکلیک کنید)      

  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |90/04/16| موضوع: ازشهر ناغان بیشتربدانیم |  

   


  دهه کرامت و چگونگی

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  دهه کرامت، دهه اول ماه ذي‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه (عليهااالسلام) و پايانش با ولادت حضرت ابوالحسن علي بن موسي‌الرضا(عليه السلام) مي‌باشد. اين دهه يادآور بسياري از مطالب عالي و مفاهيم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت يادآور لطيف‌ترين علائق و مهر و وفاهاي کم‌نظير يک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوي برادر است.
  مهر و وفايي که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بيماري و مرگ در فصل جواني را براي او آسان کرده است.
  مهرباني که جز در مورد امام حسين و حضرت زينب (عليهما‌السلام) سابقه ندارد.
  دهه کرامت تداعي کننده عزم و قاطعيت و اراده آهنين زنان بزرگ و بانوان والامقام و گرانقدر جهان مي‌باشد.
  تمام مفاهيم سازنده‌اي که ما در فرهنگ اسلامي داريم در اين دهه تداعي مي‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (عليهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نيايش و ... است.
  دهه کرامت يادآور تحول آفريني بانوان آسماني است و اين که مي‌توانند رهبري دل‌هاي صدها ميليون مسلمان را در طي اعصار عهده‌دار بشوند.
  دهه کرامت يادآور زهرا و زينب (سلام‌الله عليهما‌السلام) است.
  تمام مفاهيم سازنده‌اي که ما در فرهنگ اسلامي داريم در اين دهه تداعي مي‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (عليهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نيايش و ... است.
  دهه کرامت يادآور تمام خوبي‌هاست. و يادآور جمال انساني است.
  ذكر حكايتي در جهت شفا يافتن: جريان خانمي است که از يکي از شهرهاي جنوبي آمده بودند به قم و مربوط به حدود 70 سال قبل است. اين خانم باردار بوده بعد از مدتي حس مي‌کند که جنين حرکت ندارد. طبيب تشخيص مي‌دهد که بچه در شکم مادر مرده است و نياز به جراحي دارد. که در آن زمان جراحي اينقدر آسان نبوده و سختي‌هاي بسيار داشته است.

  آن زن و خانواده‌اش خيلي ناراحت شدند و نمي‌توانستند به جراحي تن بدهند. لذا زن و شوهر به عزم زيارت حضرت امام رضا (عليه‌السلام) و توسل به ايشان از شهرشان خارج مي‌شوند.
  نتيجه که حضرت معصومه(عليهاالسلام) در انحصار گروه و افراد خاصي نيست هر کس، در هر جايي مشکلي داشته باشد به اذن خدا حل آن مشکلات در توان ايشان است. و سرمايه‌اي براي مسلمين و شيعيان هستند.
  در مسير به قم مي‌رسند و به زيارت حضرت معصومه (عليها‌السلام) مي‌روند. زن مي‌گويد به محض اين که وارد صحن شدم حس کردم جنين در شکم حرکت کرد. بسيار خوشحال مي‌شوند و نامه مي‌نويسند به فاميل که ما به مشهد نرفته به برکت قبر منور حضرت معصومه(عليها‌السلام) بچه حرکت کرد.
  در جنبه مالي: اين مسئله براي خيلي‌ها پيش آمد کرده است و به برکت حضرت مشکل‌شان حل شده است.
  خود من در اوائلي که به قم آمده بودم در فصل سرما و فقر بود. عصر پنج‌شنبه‌اي از مدرسه با دلتنگي بيرون آمدم. در اطراف حرم مي‌چرخيدم. به نزديکي در مسجد اعظم رسيدم. دم غروب بود و هوا به شدت سرد. جمعيت زيادي در آنجا نبود. در همان بين مردي جلو آمد و پس از سلام و عليک وجهي به من داد و رفت. و آن فرد را هم نشناختم.
  و اين عنايتي بود که حضرت فاطمه معصومه (عليها‌السلام) به من کرد.
  در جنبه علمي و فرهنگي: جريان ملاصدرا، فيلسوف نامدار است. که حدود چهار سال در نزديک قم زندگي مي‌کردند و وقتي سوالات علمي برايش پيش مي‌آمد به قم مي‌آمد و متوسل به حضرت معصومه(عليها‌السلام) مي‌شد و حل مشکل علمي و فلسفي خود را طلب مي‌كرد و مشکل علمي‌اش حل مي‌شد و مي‌رفت .
  نتيجه که حضرت معصومه(عليهاالسلام) در انحصار گروه و افراد خاصي نيست هر کس، در هر جايي مشکلي داشته باشد به اذن خدا حل آن مشکلات در توان ايشان است. و سرمايه‌اي براي مسلمين و شيعيان هستند.
  3- چه ويژگي سبب شده که حضرت معصومه‌ (عليهاالسلام) کانون نشر معارف اهل‌بيت از قم شوند؟
  براي پاسخ به اين سوال بايد چند مطلب کنار هم قرار بگيرد.( مابقی ادامه مطلب)


  برچسب‌ها: دهه کرامت, حضرت معصومه, امام رضا, ع, نورانیت

  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |92/06/15| موضوع: خبرهای روز |  

   


  ناغان در گذر زمان

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  وقتي رضا شاه به قدرت رسيد يکي از اقداماتي که انجام داد تضعيف قدرت خوانين بود.وي براي اينکار و کاهش نفوذ خوانين ، چند اداره دولتي از جمله اداره دارايي ، اداره ثبت اسناد و املاک و سازماني براي خلع سلاح عشاير در شهرکرد مستقر نمود. خوانين به شدت نگران بودند که اين ادارات موي دماغ آنها شده و حوزه قدرت آنها را تضعيف مي نمايد.به همين دليل بين اين سازمانها و خوانين تنش و اختلاف ايجاد گرديد. از سوي ديگر در دوره انتقال قدرت از قاجازيه به پهلوي که نوعي آشفتگي بر اوضاع مملکت حاکم بود ، خوانين فرصت را معتنم شمرده و به مردم ظلم و اجحاف بيشتري مي کردند. تقابل بين خوانين و ادارات دولتي سبب گرديد تا مردم جرات اظهار نظر ، اعتراض و شکايت پيدا کنند.بر همين اساس اعتراضات مردمي بالا گرفت به ويژه در روستاهاي چهارمحال و پشتکوه اين اعتراضها شديدتر و گسترده تر بود.
  در منطقه پشتکوه روستاهاي ناغان واردل به مرکز و کانون هدايت اين اعتراضها تبديل گرديد. اردل و ناغان قبل از به قدرت رسيدن حسين قلي خان چندان مورد توجه نبودند و داراي سکنه ثابتي نيز نبود. اما وقتي حسين قلي خان به ايلخاني کل بختياري رسيد ، بناهايي را در ناغان احداث نمود تا در زمستان که ايل به گرمسير کوچ مي کرد آن دسته از خانواده و اطرافيانش که نمي توانستند به گرمسير بروند ، در اين مکان زمستان را بگذرانند. برادرش حاج امامقلي خان نيز در اردل همين کار را کرد و عده اي نيز به تبع آنها در اين دو منطقه سکني گزيدند. به اين ترتيب ، ناغان در اختيار حسين قلي خان و اردل در تملک امامقلي خان قرار گرفت. هر چه قدرت و اقتدار اين دو نفر بيشتر مي شد بر اهميت و جمعيت اين دو روستا نيز بيشتر افزوده مي شد. دامنه اعتراضهاي مردمي زماني شدت و گسترش پيدا کرد که خوانين قصد داشتند املاک خود را قانوناً به ثبت رسمي برسانند. خوانين که خود را مالک بلامنازعه اراضي حاصلخيز منطقه مي دانستند ، هر نقطه و مکاني را که تشخيص مي دادند ، ارزش اقتصادي بالايي دارد ، به عنوان ملک شخصي به ثبت مي رساندند. اينکار خوانين ، موجي از نارضايتي را ايجاد کرد. مهمترين اين اعتراضها عبارت بودنداز: ( بقیه در ادامه مطلب)


  برچسب‌ها: ناغان, شهر ناغان, مبارز ناغانی, رهبران, پشتکوه

  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |92/05/26| موضوع: ازشهر ناغان بیشتربدانیم |  

   


  چرا روز قدس مهم است؟

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

                                     

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در مقاطع مختلف در بیانات‌شان بر اهمیت روز قدس تاکید کرده‌اند. گزیده‌ای از این بیانات به شرح زیر است:

  روز قدس نماد صف‌بندی حق در مقابل باطل

  چقدر سعی کرده‌اند در طول این سال‌ها که روز قدس را که نماد صف‌بندی حق در مقابل باطل است، تضعیف کنند. روز قدس نشان‌دهنده‌ صف‌بندی حق و باطل، صف‌بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامی است. روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده‌ی صهیونیزم است که به وسیله‌ دست متجاوز اشغالگران، مداخله کنندگان، قدرت‌های استکباری به جان امت اسلامی افتاده است. روز قدس چیز کوچکی نیست. روز قدس یک روز جهانی است. یک پیام جهانی هم دارد. نشان‌دهنده‌ این است که امت اسلامی اولاً زیر بار ظلم نمی‌رود، ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرتمندترین دولت‌های عالم برخوردار باشد. چقدر سعی کردند روز قدس را تضعیف کنند و امسال بیش از همیشه تلاش کردند؛ اما روز قدس در ایران اسلامی، در تهرانِ باعظمت به همه‌ی دنیا نشان داد که عقربه‌ی انقلاب و ملت ایران به کدام سمت و کدام جهت است؛ نشان داد که اراده‌ ملت ایران چیست؛ نشان داد که ترفندها و حقه‌ها و پول خرج‌کردن‌ها و خباثت‌های سیاسی آن‌ها بر روحیه‌ ملت ایران اثری ندارد. ۱۳۸۸/۰۶/۲۹
   
  متوقف کننده حذف فلسطین از نقشه‌ جغرافیای جهانی

  روز قدس، یک روزِ به معنای حقیقی کلمه، بین‌المللیِ اسلامی است؛ روزی است که ملت ایران می‌تواند با کمک ملت‌های مشتاق دیگر، که امروز خوشبختانه تعدادشان هم متعدد و زیاد شده، یک حرف حقی را فریاد کند که برای پنهان کردن آن حرف حق و خاموش کردن آن فریاد، شصت سال است که دستگاه استکبار دارد سرمایه‌گذاری می‌کند - البته حداقل شصت سال است، یعنی از زمان تشکیل دولت غاصب؛ والّا از مقدماتش شاید صد سال هم بیشتر است - شصت سال است که دارند سعی می‌کنند فلسطین را از نقشه‌ جغرافیای جهانی حذف کنند. البته تا حدود زیادی هم موفق شده بودند. انقلاب اسلامی زد توی دهن اینها. ایجاد نظام جمهوری اسلامی و اعلان روز قدس و تبدیل سفارت رژیم غاصب به سفارت فلسطین در تهران، حرکت هشدار دهنده و متوقف کننده و مهاجمی بود که در مقابل این نقشه‌ی استکباری ایستاد. امروز خوشبختانه این حرکت، روزبه‌روز توسعه پیدا کرده. ۱۳۹۰/۰۶/۰۲

  روز قدس مخصوص ایران نیست؛ روز دنیای اسلام است و لذا در همه دنیای اسلام، مسلمانان حضور خود را برای دفاع از برادران فلسطینی خود نشان دادند. مسلمانان در این روز اراده عمومی خود را برای مقابله با ترفندهای امریکا و اسرائیل در فلسطین مظلوم و خونین بروز دادند؛ اما ملت ما در این زمینه پیشتاز بوده است و امسال به شکل نمایانی این پیشتازی و عظمتِ اراده ملی را در ایران نشان داد. ۱۳۸۲/۰۹/۰۵

  روز خنثی کردن توطئه فراموشی مسأله فلسطین

  روز قدس، از روزهای بسیار مهم و تعیین کننده است. سال‌های متمادی است که سعی می‌شود مسأله قدس فراموش شود. روز قدس، درست تیری است به قلب این توطئه؛ حرکتی است برای خنثی کردن این توطئه خباثت‌آمیزی که استکبار و صهیونیسم و طرفداران و همکارانشان دست به یکی کرده‌اند تا به‌کلّی مسأله فلسطین را به دست فراموشی بسپارند. روز قدس را بزرگ بدارید. این روز، مخصوص ملت ایران هم نیست؛ در خیلی از نقاط عالم، مردم مؤمن و پرشور، با محدودیتهایی که در کشورهای خود دارند - چون حکومتها خیلی جاها اجازه نمی‌دهند - روز قدس را گرامی می‌دارند - به هر حال جمعیتهایی که می‌توانند این کار را می‌کنند - ان‌شاءاللَّه امیدواریم امسال هم در مقابل توطئه‌های ناجوانمردانه‌ای که علیه ملت فلسطین شده است، روز قدس بتواند مشت محکمی به دهان دشمنان ملت فلسطین و دشمنان دنیای اسلام بزند. ۱۳۷۷/۱۰/۱۸

  امروز ملت ایران کاری که می‌تواند بکند - که از همه کارها هم مهمتر است، تظاهرات - مثل همین تظاهرات امروز - است. این کار بسیار مهمّی است. از هدفهای اینها این است که نام فلسطین را به دست فراموشی بسپارند. کاری کنند که اصلاً فراموش شود که چنین چیزی وجود داشت؛ اما شما نمی‌گذارید؛ روز قدس نمی‌گذارد؛ امام بزرگوار ما با تدبیر خودش نگذاشت. این کار بزرگی بود. ۱۳۷۸/۱۰/۱۰
   
  روز قدس یکی از برجسته‌ترین یادگارهای امام عزیز ماست؛ نشانه‌ی دلبستگی انقلاب و دلبستگی ملت ما به ماجرای قدس شریف و ماجرای فلسطین است. به برکت روز قدس، این نام را ما توانستیم هر سال در دنیا زنده نگه داریم. خیلی از حکومت‌ها و خیلی از سیاست‌ها می‌خواستند، مایل بودند، تلاش کردند، پول خرج کردند که مساله‌ فلسطین فراموش شود. اگر تلاش جمهوری اسلامی نبود، اگر ایستادگی جمهوری اسلامی با تمام قوا در مقابله‌ این سیاست خباثت‌آلود نبود، بعید نبود که بتوانند مساله‌ فلسطین را بتدریج به زاویه بکشانند؛ اصلاً فراموش کنند. الان هم خود دستگاه استکبار و خود صهیونیست‌های خبیث معترفند، معتقدند و ناراحتند از این‌که جمهوری اسلامی پرچم فلسطین را برافراشته است و نمی‌گذارد که با سازشکاری‌هایی که می‌خواهند انجام بدهند، مساله‌ فلسطین را از دور خارج کنند. روز قدس، روز زنده کردن این یاد و این نام است. امسال هم به توفیق الهی، به هدایت الهی، ملت عظیم ما در تهران و در همه‌ شهرستان‌ها روز قدس را گرامی خواهند داشت، راهپیمایی خواهند کرد. در کشورهای دیگر هم بسیاری از مسلمانان در روز قدس از ملت ایران تبعیت می‌کنند. ۱۳۸۸/۰۶/۲۰

  روزی که مردم مظلوم فلسطین احساس می‌کنند که ملت‌ها پشت سرشان هستند

   این تظاهراتی که این روزها در دنیای اسلام اتّفاق افتاد خیلی با ارزش بود. این حرکتی که امروز شما می‌خواهید بکنید و تا میدان فلسطین و مقابل سفارت فلسطین راهپیمایی کنید، بسیار کار با ارزشی است. این‌ها خیلی ارزش دارد؛ این‌ها خبرش منعکس می‌شود و مردم مظلوم فلسطین احساس می‌کنند که ملت‌ها پشت سرشان هستند. البته ملت ما بحمداللَّه در این زمینه‌ها هیچ وقت کم نگذاشته است؛ هر وقت که برای این قضیه فرا خوانده شده، حضور پیدا کرده و اعلام موضع کرده است. و بالاخره مجامع جهانی و سازمان ملل باید فعّال شوند. این مجامع حقوق بشر که همیشه یا غالباً در خدمت هدف‌های استکباری‌اند، ولو یکبار هم شده، برخلاف خواسته دستگاه‌های استکباری، به نفع ملت‌ها وارد شوند؛ افکار عمومی را در دنیا به خودشان متوجّه کنند، ظالم و متجاوز را محکوم و ملت مظلوم فلسطین را تأیید کنند. اگر این فشارها انجام گیرد، طرح ایران در مورد فلسطین عملی خواهد بود و متجاوز مجبور خواهد شد. اگر دولت‌های عربی، دولت‌های اسلامی، ملت‌های مسلمان و مجامع جهانی، همه در این راه فعّال شوند، آن کار، عملی است. هر کس که در این زمینه کوتاهی کند، مسلّماً در نظر ملت‌ها، در نظر تاریخ و بالاتر از همه در پیشگاه خداوند متعال مؤاخذ و مسؤول است. همه وظیفه داریم. ۱۳۸۱/۰۱/۱۶
   
  جمعه‌ آخر ماه رمضان، به عنوان روز جهانی قدس از سوی امام امت و جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش شناخته شده و مطرح شده، و در دنیای اسلام در میان ملت‌ها البته، این روز جا افتاده است. و بهانه‌ای است و فرصتی است برای روح‌های علاقه‌مند به مسأله‌ی فلسطین و دل‌های پرشور جوانان و قشرهایی از ملت‌های مسلمان، که در مثل چنان روزی در جمعه‌ آخر ماه رمضان، از مردم فلسطین حمایت کنند و دفاع کنند. و به‌خصوص در این دو ماه رمضان اخیر -امسال و سال گذشته- چون در داخل اراضی اشغالی، ملت فلسطین خودشان بدون چشم‌داشت به دولت‌ها و حکومت‌ها قیام کرده‌اند، این حمایت یک معنای دیگری پیدا می‌کند و شور و حال بیشتری برای ملت‌ها دارد. ۱۳۶۸/۰۲/۰۸

  لکن ازباب اینکه مسأله قدس مهم است و ازاین باب که امروز متأسفانه صهیونیستها در وارد آوردن فشار مضاعف به فلسطینی‌ها حمایت می‌شوند و باتوجّه به این‌که بسیاری از کسانی که شعار فلسطین را می‌دادند، در بین راه، این ملت مظلوم را واگذاشتند و امروز، مبارزین فلسطینی و ملت مظلوم فلسطین، نیاز به حمایت جهانی و دلگرمی از سوی برادران مسلمان خودشان دارند، من به مردم عزیزمان و همین‌طور به همه ملت‌های مسلمان توصیه می‌کنم که ان‌شاءاللَّه این روز را از گذشته گرمتر و پرشورتر برگزارکنند. این، به مبارزه و اصلاح امور فلسطینی‌ها کمک خواهد کرد. اصلاح امور فلسطینی‌ها به این است که ان‌شاءاللَّه مردم فلسطین - که صاحبان خانه‌شان هستند - حقّ خودشان را به دست آورند. ۱۳۷۱/۱۲/۲۷

  این حرکت عظیم در دنیای اسلام روز به روز جا افتاده‌تر شده است و گسترش بیشتری پیدا کرده است. امسال دنیای اسلام شاهد تظاهرات بخش‌هایی از اغلب ملت‌های مسلمان بود؛ از شرق دنیای اسلام یعنی از اندونزی، تا غرب دنیای اسلام یعنی آفریقا و نیجریه. در کشورهای مسلمان هرجا به آحاد مردم اجازه داده شد که بتوانند نیت و اراده‌ خود را در روز قدس نشان دهند، مجموعه‌هایی از مردم آمدند و نشان دادند که نسبت به مساله‌ قدس چه احساساتی دارند. حتّی مسلمانانی که در اروپا زندگی می‌کردند، اقلیت‌هایی که زیر فشارهای عصبیت دولت‌ها و مؤسسات اروپایی قرار دارند، آن‌ها هم روز قدس را گرامی داشتند. این نشانه‌ این است که مساله‌ فلسطین علی‌رغم آن‌چه که غاصبان فلسطین و حامیان آن‌ها می‌خواستند، روز به روز در دنیای اسلام زنده‌تر می‌شود. ۱۳۸۷/۰۷/۱۰
   
  روز دمیدن خون در رگ‌های امت اسلامی

  روز قدس، این حرکتی که امام بزرگوار ما آن را آغاز کردند و بحمداللّه روزبه‌روز بهتر و سال‌به‌سال گرمتر این حرکت ادامه دارد، یک حرکت بسیار عمیق و پرمعنایی است؛ این فقط یک راهپیمایی نیست؛ خونی است که در این روز در رگ‌های امت اسلامی می‌دود؛ علی‌رغم کسانی که می‌خواهند مساله‌ فلسطین و ملت فلسطین به دست فراموشی سپرده شود، این مساله را روزبه‌روز زنده‌تر می‌کند؛ و همین جور خواهد بود. وظائف سنگینی بر دوش مسوولان کشورهای اسلامی است، که امیدواریم خداوند همه را هدایت کند به آن‌چه که وظیفه‌ آن‌هاست، و کمک کند که بتوانند این وظائف را انجام بدهند. ۱۳۹۱/۰۵/۲۹

  عقب‌نشینی صهیونیست‌ها در صورت برگزاری درست مراسم روز قدس

   اگر ان‌شاءاللَّه دنیای اسلام روز قدس را به معنای درست کلمه گرامی بدارد و برای فریاد کشیدن بر سرصهیونیست‌های غاصب، مغتنم بشمارد، به میزان زیادی دشمن را شکست خواهد داد و به عقب‌نشینی وادار خواهد کرد. شما ملت ایران، ان‌شاءاللَّه با حضور خود نشان خواهید داد که استفاده از روز قدس و فرصت اعلام موضع درقضیه فلسطین، یعنی چه. ملت ایران، بحمداللَّه در این زمینه خوب عمل کرد. دولت هم خوب عمل کرد. وزارت خارجه هم خوب عمل کرد. یعنی وقت را تلف نکردند و حرف‌ها را زدند. مظلومین فلسطینی فهمیدند که کسانی در اطراف دنیا هستند که نسبت به قضیه آن‌ها حسّاسند. باید این حساسیت ثابت شود. باید فشار روی اسرائیل بیشتر شود. باید فلسطینی‌ها، خودشان مسؤولیت زنده‌کردن مسأله فلسطین را جدّاً برعهده گیرند و مجاهدت کنند. ۱۳۷۲/۱۲/۱۳
   
  روزی که ملت‌های مسلمان بی‌واسطه مقامات رسمی حرف‌شان را در دنیا مطرح می‌کنند

   روز قدس، روزِ آزمایش بزرگ ملت‌های مسلمان است؛ روز قدس، آن روزی است که ملت‌های مسلمان بی‌واسطه‌ مقامات رسمی حرف‌شان را در دنیا مطرح می‌کنند. امسال هم روز قدس اهمیت مضاعفی دارد؛ هم به خاطر حادثه‌ غزه - که واقعاً عقب‌نشینی از غزه یک شکست بزرگِ صهیونیست‌ها بود - هم به‌خاطر توطئه‌یی که بعد از شکست غزه و برای جبران آن شکست، از سوی امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و بعضی از هم‌پیمانان‌شان در جریان است؛ یعنی عادی‌سازی رابطه‌ زشت با رژیم صهیونیستی در میان برخی از دولت‌های اسلامی و برخی از دولت‌های منطقه، که نباید زیر بار بروند. دولت‌های اسلامی با بهانه‌های مختلف و برای خاطر شاد کردن دل امریکا، نباید ارتباطشان را با این رژیم غدارِ ستمگر غاصب - که خطری برای همه‌ منطقه و همه‌ ملت‌ها و دولت‌هاست - عادی کنند؛ نباید به‌خاطر امریکا، روی خوش به این رژیم نشان بدهند، که این کار زشتی است. دلیل زشت بودن این کار هم این است که آن کسانی‌که مرتکب این عادی‌سازی می‌شوند، لااقل در اوایل کار، آن را پنهان نگه می‌دارند؛ لذا کار زشتی است که پنهانش می‌کنند. کار زشت را نباید انجام داد، نه این‌که پنهان کرد. ۱۳۸۴/۰۷/۲۹

  روز سرمشق شدن ملت ایران برای سایر ملت‌ها

   مردم ایران به عنوان متولّیان روز قدس، باید کاری کنند که برای دیگر ملت‌ها سرمشق شود؛ چون هر سال ملت‌های دیگر در گوشه و کنار، حتّی در خود اروپا و جاهای دیگر، به تبع شما روز قدس را گرامی می‌دارند. شما باید روزبه‌روز این پرچم را سرافرازتر و این کانون درخشندگی و نور را درخشانتر کنید، تا عدّه بیشتری بتوانند استفاده کنند. ۱۳۷۶/۱۰/۲۶

  روز حفظ امنیت کشور، ملت و دستاوردهای انقلاب

  روز قدس پشتوانه‌ امنیت کشور ما هم هست. این را همه‌ آحاد مردم عزیز ما بدانند؛ هر یک نفری که روز قدس توی خیابان می‌آید، به سهم خود دارد به امنیت کشور و امنیت ملت و حفظ دستاوردهای انقلابش کمک می‌کند. روز قدس روز بزرگی است، روز مهمی است. ان‌شاءاللَّه امسال، هم در کشور ما و هم در کشورهای اسلامی دیگر، این روز، باعظمت‌تر از همیشه برگزار خواهد شد


  برچسب‌ها: روز قدس, چرا قدس, مقام معظم, رهبر فرزانه, عکس رهبر

    لينک ثابت |92/05/11| موضوع: خبرهای روز |  

   


  تنها خانواده دارای خون نادر (Rh nul) ارهاش نول در ایران شناسایی شد

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  یک گروه خونی بسیار نادر که در ایران نمونه ای دیگر از آن شناسایی نشده است با تلاش کارکنان سازمان انتقال خون شناسایی شد.

  به گزارش روابط عمومی چهارشنبه 5 تیرماه وقتی که اداره روبه به تعطیلی می رفت نمونه خونی از پایگاه انتقال خون قزوین به آزمایشگاه ایمنو هماتولوژی سازمان ارسال شد که پذیرش آن جان یک هموطن را نجات داد.

  فاطمه حسنی کارشناس آزمایشگاه که پی گیری این موضوع را بر عهده گرفت در این مورد می گوید: به همراه یکی دیگر از همکاران در آزمایشگاه ماندیم و به خاطر اورژانسی بودن کار به صورت دستی تستهای گروه خون، ارهاش ، فنو تیپ ارهاش و گروه های فرعی خون و آنتی بادی غیر منتظره را در مورد آن انجام دادیم وپس از 5 ساعت در حالی که ساعتها از وقت اداری گذشته بود، بالاخره گروه خونی و سیستم ارهاش شخص مشخص شد.

  وی می افزاید: بعد از این همه تلاش متوجه شدیم این فرد گروه خونی مشابه دیگری در کشور یا بانک خونهای نادر ما ندارد.

  بلافاصله سابقه خانوادگی شخص مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه بیمار و تمام خانواده اش در قزوین سکونت داشتند، طی تماس با آنها وگرفتن سابقه متوجه شدیم که امکان تشابه گروه خونی این خانم 41 ساله با یکی از برادرانش وجود دارد.

  بلافاصله آنتی سرمهای لازم جهت بررسی مشخصات خونی افراد خانواده وی به قزوین ارسال شد و با هماهنگی پایگاه قزوین که همکاران آن در تعطیلی به سر می بردند طی بازگشت به آزمایشگاه پایگاه و بررسی و آزمایش مشخص شد که یکی از برادران سکینه – ج نیز دارای گروه خونی مشابه موسوم به A Rh null می باشد که هیچ نمونه دیگری از این گروه خونی در ایران مشاهده نشده است و یافتن همگروه خونی در خانواده این شخص به طرز معجزه آسایی جان وی را نجات داد.

  حسنی کارشناس آزمایشگاه ایمنو هماتولوژی سازمان انتقال خون ایران در مورد این بیمار می گوید: وی به دلیل بزرگ شدن طحال نیاز به عمل جراحی پیدا کرده بود وبه دلیل تزریق خون نا مناسب با گروه خونی خود با افت هموگلبین تا سطح بسیار نازل مواجه شده بود و در واقع با مرگ دست و پنجه نرم می کرد.

  وی می افزاید: نوع گروه خونی این شخص طوری است که کلا فاقد سیستم RH است.

  گفتنی است طی چند ماه گذشته نیزبا تشخیص به موقع گروه خونی نادر چندین بیمار و تامین به موقع خون مورد نیاز آنان از سوی سازمان انتقال خون ایران، جان آنان نجات یافته است.

  منبع:سایت انتقال خون ایران


  برچسب‌ها: اهداءخون, اهداءزندگی, قزوین, گروه خون نادر, ایران

    لينک ثابت |92/05/02| موضوع: خبرهای روز |  

   


  بوسه مادر گيلاني بر پيشاني رئيس جمهور

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  يك مادر گيلاني در جريان سفر رئيس جمهور به استان گيلان بر پيشاني احمدي‌نژاد بوسه زد.

  به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران، در ميان عكس‌هاي منتشر شده ديدارهاي رئيس جمهور در سفرهاي استاني يكي از عكس‌ها بسيار جالب توجه است.
  اين عكس كه در جريان سفر احمدي نژاد به استان گيلان به ثبت رسيده تصوير يك مادر گيلاني را در حال بوسيدن پيشاني رئيس جمهور و گفتن خسته نباشيد به وي را نشان مي‌دهد.
  منبع : باشگاه خبرنگاران جوان


  برچسب‌ها: احمدی نژاد, رئیس جمهور, پایان کار دولت, گیلان, باشگاه خبرنگاران جوان

    لينک ثابت |92/05/02| موضوع: اجتماعی،سیاسی |  

   


  ضرب المثل

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  آب از دستش نميچكه !

  آب از سر چشمه گله !

  آب از آب تكان نميخوره !

  آب از سرش گذشته !

  آب پاكي روي دستش ريخت !

  آب در كوزه و ما تشنه لبان ميگرديم !

  آب را گل آلود ميكنه كه ماهي بگيره !


  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |92/04/28| موضوع: ضرب المثل |  

   


  فرمایشات بزرگان

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  برای مطالعه احادیث کلیک کنید  

    لينک ثابت |92/04/27| موضوع: احادیث |  

   


  توجه توجه

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

     «جهان هرکس به وسعت فکر اوست»

   

   

   

        «هر کار بزرگ در آغاز محال به نظر می

   

       آید.دشوارترین همان قدم اول است »

   

   

   

   

          «هرگز امید خود را از دست ندهید» 

   

   

  «امید درزندگانی همان قدر اهمیت دارد که

   

   

        بال در پرندگان»

   

   

    لينک ثابت |90/04/16| موضوع: مطالب چرب |  

   


  سخنان ارزنده

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  امام حسین (ع) می فرماید

   

  مشکل خود را به جز برای سه کس اظهار نکن:

   

  ۱ . افراد دیندار ۲ . جوانمرد ۳ . انسانهایی که شرافت خانوادگی دارند .

   

  «دیندار برای حفظ دین خود [به تو یاری می رساند] و جوانمرد به سبب مردانگی

   

   خود حیا می کند [و به کارت رسیدگی می کند] و فرد اصیل و شریف نیز می

   

   داند که تو با رفتن نزد او از آبرویت مایه گذاشته ای و برای انجام دادن خواسته

   

   ات کوشیده، [آبرو و شخصیت تو را حفظ می کند.]»

    لينک ثابت |90/04/16| موضوع: احادیث |  

   


  مراسم عید نوروز و شهر ناغان در گذشته و حال

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

  عید نوروز و مراسمات مربوط

   

  در ادبيات فارسي جشن نوروز را مانند بسياري از آيين هاي ديگر ، رسم ها ، فرهنگ ها و تمدن ها به نخستين پادشاهان نسبت مي دهند. شاعران و نويسندگان قرن چهارم و پنجم هجري ، چون فردوسي ، منوچهري ، عنصري ، بيروني ، طبري ، مسعودي ، ابن مسکويه ، گرديزي و بسياري ديگر که منبع تاريخي - اسطوره اي آنان بي گمان ادبيات پيش از اسلام بوده ، نوروز و برگزاري جشن نوروز را از زمان پادشاهي جمشيد مي دانند.

  نوروز باستاني كه از هزاران سال پيش تاكنون جشن ملي ايرانيان است ، جشن رستاخيز طبيعت و نو شدن زندگي است ، جشن جنبش و تكاپو و كار وكوشش و جشن سرشت است . عيد نوروز و گرامي بودن آن نزد ايرانيان بسيار ديرين و كهن است ، چنان كه پيدايش آن را به جمشيد پيشدادي نسبت داده اند.

   با بررسي نوشته هاي پيشينيان ، به انگيزه هاي بسياري درباره برپايي جشن نوروزبرمي خوريم كه بيشتر جنبه داستاني دارد تا باستاني . ايرانيان شمالي كه كيش و آيين زرتشتي داشتند، آغاز سال را با فرارسيدن بهار و ايرانيان جنوبي آغاز سال را با آغاز فصل زمستان جشن مي گرفتند. به باور زرتشت، ماه فروردین (نخستین ماه گاه شماری خورشیدی ایرانیان) به فره ‌وشی (سرزندگی) اشاره دارد که دنیای مادی را در آخرین روزهای سال دچار دگرگونی می‌کند. بنابراین، زرتشتیان، ده - روز را برای اینکه روح نیاکان خود را شاد کنند، گرامی می‎دارند. ممکن است این سنت که، برخی پیش از نوروز به گورستانها می‏روند، ریشه در این باور داشته باشد.

  یک روایت در مورد خاستگاه نوروز این است که در این روز کیاخسرو، پسر پرویز بردینا، به تخت سلطنت نشست و ایرانشهر را به اوج شکوفایی خود رساند.

  روایت دیگر این است که در این روز ویژه (یکم فروردین)، جمشید، پادشاه پیشدادی، بر روی تخت طلایی نشسته بود در حالی‏که مردم او را روی شانه‏های خود حمل می‏کردند. آنها پرتوهای خورشید را بر روی پادشاه دیدند و آن روز را جشن گرفتند.

  در زمانهای کهن، جشن نوروز در نخستین روز فروردین (۲۱ مارس) آغاز می‏شد، ولی مشخص نیست که چند روزبه طول می‏انجامید. در بعضی از دربارهای سلطنتی جشن‏ها یک ماه ادامه داشت. مطابق برخی از اسناد، جشن عمومی نوروز تا پنجمین روز فروردین برپا می‏شد، و جشن خاص نوروز تا آخر ماه ادامه داشت. شاید بتوان گفت، در طی پنج روز اول فروردین جشن نوروز جنبه ملی و عمومی بود، در حالیکه طی باقیمانده ماه، هنگامی‏که پادشاهان مردم عادی را به دربار شاهنشاهی می‏پذیرفتند جنبه خصوصی و سلطنتی داشت.

  جشن نوروز از آیین‌های باستانی و ملی ایرانیان می‌‌باشد. جزئیات چگونگی این جشن تا پیش از دوره هخامنشیان بر ما پوشیده است. در اوستا نیز هیچ اشاره‌ای به این جشن نشده است. همچنین از دید مذهب و باورهای دینی ایرانیان باستان در ارتباط با این جشن اطلاعاتی در دست نیست. اگرچه مطالبی کلی در تعداد اندکی از کتابهای نوشته شده در روزگار ساسانیان درباره جشن نوروز وجود دارد.

  از جشن‌های متعددی که در ایران باستان مرسوم بوده، یا از جشن‌های اندکی که از آن عهد به یادگار مانده، هیچ یک به طول و تفصیل نوروز نیست. نوروز جشنی است که یک جشن کوچک‌تر (چهارشنبه سوری) به پیشواز آن می‌آید و جشنی دیگر (سیزده به در) به بدرقه آن. و نماد آن انداختن سفره هفت سين است.

  نوروز در گذشته دارای آداب چندی بوده است که امروز تنها برخی از آنها برجای مانده و پاره‌ای در دگرگشت‌های زمانه از بین رفته‌اند. از رسم‌های بجا مانده یکی راه افتادن حاجی فیروز است.

  در سال 1304 هجري شمسي برابر با 1343هجري قمري ، بنابر قانون مصوب يازدهم فروردين ، آغاز سال با آمدن بهار، به گونه اي رسمي ، آغاز سال ايران اعلام و به جاي ماههاي قمري ، ماههاي ايراني به كارگرفته شد.

  ناگفته نماند كه قراردادن نوروز در آغاز بهار، ازروزگار ملكشاه سلجوقي (465 تا 485 هجري قمري ) برقرار گشت كه به نام سازنده آن (تاريخ جلالي - تاريخ ملكي ) نام گذاري شد. در اين هنگام به فرمان ملكشاه ، اخترشناساني همچون عمر خيام ، حكيم لوكري ، ميمون بن نجيب واسطي ، ابوالمظفر اسفزاري و چند تن ديگر به اصلاح تقويم دست يازيدند. بايد دانست كه پيش از آن ، نوروز درگردش بود و هيچ گاه در جاي اصلي خود ، يعني برج حمل و آغازين روز بهار، قرار نمي گرفت .

  ناغان همانند دیگر بلاد،با فرا رسیدن برج اسفند ، كم كم انديشه عيد نوروز در دلهاي اغنيا و غم و غصه آن به خاطر فقرا نشسته و جنب و جوش داد وستد در بازارها و دكان ها ظاهر گشته ، مردم به تهيه وسايل عيد برمي خاستند و مقدم بر همه ،رخت و لباس دوخته و ندوخته براي خود واطفال بود كه دغدغه و وقت زيادتر مي طلبيد..

   

  (برای مطالعه تمامی مطالب و دریافت تصاویر ادامه مطلب را کلیک فرمایید)

  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |89/12/28| موضوع: ازشهر ناغان بیشتربدانیم |  

   


  قانون هدفمند کردن یارانه ها

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  متن کامل قانون هدفمند كردن یارانه‌ها


  ماده 1- دولت مكلف است با رعایت این قانون قیمت حاملهای انرژی را اصلاح كند:

  الف- قیمت فروش داخلی بنزین، نفت گاز، نفت كوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات نفت، با لحاظ كیفیت حاملها و با احتساب هزینه‌های مترتب (شامل حمل‌ونقل، توزیع، مالیات و عوارض قانونی) به تدریج تا پایان برنامه پنجساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوریاسلامیایران كمتر از نود درصد (90%) قیمت تحویل روی كشتی (فوب) درخلیج فارس نباشد.

  تبصره- قیمت فروش نفت خام و میعانات گازی به پالایشگاه‌های داخلی

  نودوپنجدرصد (95%) قیمت تحویل روی كشتی (فوب) خلیج فارس تعیین می‌شود

  و قیمت خرید فرآوردهها متناسب با قیمت مذكور تعیین میگردد.

  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |89/11/07| موضوع: قوانین مهم |  

   


  قانون مدیریت خدمات کشوری ایران

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  فصل اول - تعاريف
  ماده 1- وزارتخانه: واحد سازماني مشخصي است كه تحقق يك يا چند هدف از اهداف دولت را بر عهده دارد و به موجب قانون ايجاد شده يا مي شود و توسط وزير اداره مي گردد.
  ماده2- مؤسسه دولتي: واحد سازماني مشخصي است كه به موجب قانون ايجادشده يا مي شود و با داشتن استقلال حقوقي، بخشي از وظايف و اموري را كه بر عهده يكي از قواي سه گانه و ساير مراجع قانوني مي باشد انجام مي دهد.
  كليه سازمان هايي كه در قانون اساسي نام برده شده است در حكم مؤسسه دولتي شناخته مي‌شود.

  ماده3- مؤسسه يا نهاد عمومي غيردولتي: واحد سازماني مشخصي است كه داراي استقلال حقوقي است و با تصويب مجلس شوراي اسلامي ايجاد شده يا مي شود و بيش از پنجاه درصد بودجه سالانه آن از محل منابع غيردولتي تأمين گردد و عهده دار وظايف و خدماتي است كه جنبه عمومي دارد.
  ماده4- شركت دولتي: بنگاه اقتصادي است كه به موجب قانون براي انجام قسمتي از تصدي‌هاي دولت به موجب سياست هاي كلي اصل چهل و چهارم قانون اساسي، ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري جزو وظايف دولت محسوب مي گردد ايجاد و بيش از پنجاه درصد سرمايه و سهام آن متعلق به دولت مي باشد. هر شركت تجاري كه از طريق سرمايه گذاري وزارتخانه ها، مؤسسات دولتي و شركت‌هاي دولتي منفردا يا مشتركا ايجاد شده مادام كه بيش از پنجاه درصد سهام آن منفردا يا مشتركا متعلق به واحدهاي سازماني فوق الذكر باشد شركت دولتي است.
  تبصره1- تشكيل شركت هاي دولتي تحت هر يك از عناوين فوق الذكر صرفا با تصويب مجلس شوراي اسلامي مجاز است همچنين تبديل شركت هايي كه سهام شركت هاي دولتي در آنها كمتر از پنجاه درصد است با افزايش سرمايه به شركت دولتي ممنوع است.
  تبصره2- شركت هايي كه به حكم قانون يا دادگاه صالح ملي و يا مصادره شده و شركت دولتي شناخته شده يا مي شوند شركت دولتي تلقي مي گردند.
  تبصره3- احكام «شركت هاي دولتي» كه در اين قانون ذكر شده بر كليه شركت هايي كه شمول قوانين و مقررات عمومي بر آنها مستلزم ذكر يا تصريح نام است نيز اعمال خواهد شد.
  ماده5- دستگاه اجرايي: كليه وزارتخانه ها، مؤسسات دولتي، مؤسسات يا نهادهاي عمومي غيردولتي، شركت هاي دوليت و كليه دستگاه هايي كه شمول قانون بر آنها مستلزم ذكر و يا تصريح نام است از قبيل شركت ملي نفت ايران، سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، بانك مركزي، بانكها و بيمه‌هاي دولتي، دستگاه اجرايي ناميده مي شوند.

  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |89/06/23| موضوع: قوانین مهم |  

   


  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  اصل ۱

  حکومت ایران جمهوری اسلامی است که ملت ایران، بر اساس اعتقاد دیرینه‏اش به حکومت حق و عدل قرآن، در پی انقلاب اسلامی پیروزمند خود به رهبری مرجع عالیقدر تقلید آیت‏الله‏العظمی امام خمینی، در همه‏پرسی دهم و یازدهم فروردین ماه یکهزار و سیصد و پنجاه و هشت هجری شمسی برابر با اول و دوم جمادی‌الاولی سال یکهزار و سیصد و نود و نه هجری قمری با اکثریت ۹۸٫۲٪ کلیه کسانی که حق رأی داشتند، به آن رأی مثبت داد.

  اصل ۲

  جمهوری اسلامی، نظامی است بر پایه ایمان به:‏

  1.       خدای یکتا (لا اله الا الله) و اختصاص حاکمیت و تشریع به او و لزوم تسلیم در برابر امر او.

  2.       وحی‏ الهی و نقش بنیادی آن در بیان قوانین.

  3.       معاد و نقش سازنده آن در سیر تکاملی انسان به سوی خدا.

  4.       عدل خدا در خلقت و تشریع.

  5.       امامت و رهبری مستمر و نقش اساسی آن در تداوم انقلاب اسلام.

  6.       کرامت و ارزش والای انسان و آزادی توأم با مسیولیت او در برابر خدا، که از راه‏‏:

  o        اجتهاد مستمر فقهای جامع‏الشرایط بر اساس کتاب و سنت معصومین سلام الله علیهم اجمعین،

  o        استفاده از علوم و فنون و تجارب پیشرفته بشری و تلاش در پیشبرد آنها،

  o        نفی هر گونه ستمگری و ستم‏کشی و سلطه‏گری و سلطه‏پذیری،

  قسط و عدل و استقلال سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و همبستگی ملی را تأمین می‌کند.

  .:  ادامه مطلب :.

    لينک ثابت |89/06/16| موضوع: قوانین مهم |  

   


  اهمیت آموزش و پرورش

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  در جوامع قدیم آموزش وپرورش همراه با زندگی روزمره افراد بود .بسیاری از مردم طی زندگی روز مره خود آموزش و پرورش را تجربه می کردند.واین مسئله با زندگی آنها گره خورده بود که برای ادامه حیات وبرای اینکه بتوانند نیازهای خود را بر طرف کنند بایستی بسیاری از مسائل دینی و مطالب مربوط به شغل وخانواده را بیاموزند واین قضیه به طور مداوم با اندک تغییری سپری می شد در بسیاری از جوامع سنتی قدیم مدارس دینی بودند که نقش آموزشی بازی  واکثریت مردم را تحت آموزش قرار می دادند و آموزش های عالی در خدمت اشراف واقلیت بوده ودیگران از این موهبت بی بهره بودند.تغییرات اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ، نیاز به با سواد کردن مردم را گریز ناپذیر نمود.

  تغیرات اجتماعی وعلمی جهانی به ویژه انقلاب صنعتی دگرگونی های بزرگی در زندگی جوامع انسانی بوجود آورد از جمله آنها فکر ایجاد نهاد آموزش و پرورش بود،تا بتواند به طور حرفه ای افراد را در معرض آموزش های مورد نیاز جوامع قرار دهد.عوامل ناشی از انقلاب صنعتی مانندمشاغل مختلف،تفکیک تخصص ها ،رشد کارخانه ها ،رونق شهر نشینی ضرورت این امر را هویدا نمود.

  دیگر عامل مؤثر در شکل گیری آموزش و پرورش استقلال ملت ها به ویژه ملت های اروپایی بود.با استقلال ،ضرورت پرورش سیاسی و هویت ملی افراد مورد توجه قرار گرفت .این امر میسر نبود مگربا ایجاد آموزش وپرورش عمومی،چرا که عامل اصلی ایجاد وحفظ آگاهی ملی وابزار مهم، برای رهایی از نفوذ سیاسی وفرهنگی بیگانه بوده وهست . 

   بنا بر این آموزش و پرورش رسمی برای رفع نیازهای جوامع امروزی بوجود آمد.آموزش وپرورش ،جریان اجتماعی کردن افراد و آینده سازان یک جامعه را به عهده داردکه طی این فرایند اعتقادات ،آداب ورسوم ،اخلاق ،هنجارها ،ارزش ها ،دانش ها،رفتارها ،مهارت ها و فنون آن جامعه به نسل های بعد انتقال می یابد.

  در هر جامعه آموزش و پرورش بر مبنای سیاست های حاکم بر جامعه تحت تأثیر قرار گرفته وبسیاری از مسائل منطقه ای به فراموشی سپرده می شود چرا که در مکان های مختلف ارزش ها متفاوت و به خوبی نمی توان سازماندهی مناسبی برای یک جامعه بزرگ با ایده ها ورسوم مختلف بو جود آورد.

   آموزش وپرورش رسمی از جهات مختلف اهمیت دارد یکی اینکه با پرورش افراد به رشد وشکو فایی آنها توجه داشته واز طرف دیگر در خدمت هدف های نظام اجتماعی جامعه قرار دارد و ضمن انتقال میراث فرهنگی تدارک لازم را برای هماهنگی جهت تربیت نیروی انسانی ماهر در زمینه های مختلف بوجود می آورد تا موجب جذب و اشتغال افراد در سازمان ها ونهاد های مختلف گردد.

  امروز در اغلب کشورها ، آموزش وپرورش عمومی public education به عنوان صنعت رشد قلمداد می شود وپس از امور دفاعی بیشترین بودجه های دولتی را به خود اختصاص می دهد.منزلت اجتماعی آموزش وپرورش روزبه روز افزایش می یابد عدۀ زیادی از مردم را به آموزش فراتر ترغیب می کند ودر تلاش برای رفع بی سوادی می باشد.

  بر این اساس در جوامع امروزی ، نظام های آموزش وپرورش مسئولیت مهمی را به عهده دارند و به مرور زمان مهمتر و دشوارتر می شود.

  با رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی و افزایش جمعیت ، تعداد بیشتری از مردم برای استفاده از آموزش و پرورش به مدارس رو می آورند.در نتیجه شمار سازمان های آموزشی افزایش می یابد، در کنار افزایش کمی افزایش کیفی نیز باید مد نظر باشد از این رهگذر سرمایه و بودجه کلانی صرف تأمین نیروی انسانی وتوسعه منابع انسانی ،مالی ومادی می شود، معرفت در خصوص جهان هستی و جوامع بشری ، افزایش و رشته ها و برنامه های آموزشی ، تخصصی تر می شود.دگرگونی و تحول در زندگی اجتماعی ،مسائل ومشکلات اجتماعی،اقتصادی ،سیاسی و فنی را پیچیده و حل وفصل آنها را به دانش ها و تخصص های بیشتر وابسته می کند.می بینیم به این صورت وظیفه آموزش وپرورش دشوارتر می شود.

  از طرف دیگر وظیفه آموزش و پرورش با اهمیت تر می شود زیرا ، انتظام اجتماعی و وفاق اخلاقی ، رفاه اجتماعی واقتصادی و تأمین امکانات کافی برای ارضای نیازهای معنوی و مادی افراد جامعه ،مستلزم آن است که افراد جامعه از لحاظ اخلاقی و اجتماعی تربیت شوند و تعداد  هر چه بیشتری از مردم به کسب علم ، آگاهی ومهارت نایل شوند و افراد زبده ومستعد ،با توجه به قابلیت و توانایی خود، در زمینه های نو آوری ، تخصص و رهبری پرورش یابند  و بلاخره اقشار مردم ، از امکانات بالقوۀ هشیارسازی و آزاده پروری جریان آموزش و پرورش عملا برخوردار و بتوانند آگاهانه و فعالانه در سازماندهی و ادارۀ جامعۀ خویش مشارکت کنند.(مقدمات مدیریت آموزشی/دکترعلاقه بند)

  نقش مؤثر آموزش وپرورش در تحقق هدف های فوق ، اهمیت به سزایی دارد که توجه مضاعف مردم و دولت ها را به این امر ضروری می سازد.البته همه گونه طراحی در این خصوص قابل انجام است به عنوان مثال می توان به عنوان تثبیت و حفظ وضع موجود از آن بهره برد و هم می توان چنان طراحی کرد که باعث روشنگری ورشد وبالندگی ، پیشرفت و رفاه همگانی شود یا بر عکس به جهل و نادانی بینجامد.

  آنچه در دراز مدت در هر جامعه  می تواند باعث رشد و پیشرفت شود تعلیم وتربیت مناسب است به این معنی که آگاهی ومعرفت نسبت به زمان خود یا علوم روز، باعث دست یابی به اهداف در خور توجه می شود. چنانچه یک جامعه از علوم روز بهره ای نبرده باشد و محدود به فرهنگ سنتی خویش ،بدون تحرک و دگرگونی باقی بماند چه بسا که بعضی از مسائل اخلاقی توسط افراد سود جو به یغما رفته و آن را دچار تزلزل و بی بند وباری نماید.چنین مجموعه ای با وضعیت ذکر شده دوام نخواهد آورد.عده ای ناراحت وکسل وبه مرور زمان با دیگر جوامع مرتبط ، و با دیدن فرهنگ ومنش آنها ، شیفته آنها شده وجامعۀ خود را ترک می کنند.

  بنابراین افرادی که تا حدودی از آگاهی بیشتری برخوردار می شوند خروج را انتخاب وجامعه از نبوغ تهی می شود.در این جامعه، خود به خود اخلاقیات گذشته توسط افراد بی سواد و کم معرفت دچار چالش شده و افراد باقی مانده به زحمت افتاده و زندگی مؤثری نخواهند داشت. پس در رأس امور هر جامعه ای آگاهی نسبت به زمان خود ، شعور و معرفت قرار دارد، در صورت وجود علم وآگاهی ،جامعه پویا و افراد آن سر زنده و تلاش گر و در مسیری مفید خواهند افتاد.در کنار این افراد ، دیگران (اقلیت)مجبور به تبعیت وپیروی از منش و رفتار شایسته آنها شده وکمتر شاهد بزه واعمال منفی خواهیم بود.

   به نظر می رسد در صورتی که اکثریت جامعه ای از دانش کافی برخوردار نباشند حق وحقوق دیگران را ضایع وبه نفع خود مصادره خواهند کرد چنین جامعه ای هیچ موقع به اهداف انسانی و کمال نخواهد رسید وچه بسا در کوتاه مدت از هم پاشیده خواهد شد.پس می بینیم خطر بزرگی در پشت بی سوادی وکم سوادی در کمین است ، جهت رهایی از این گونه مسائل مخل کننده واینکه جامعه اینگونه مسائل منفی را تجربه نکند باید با تلاش های مضاعف بی انگیزگی دانش آموزان را در راه کسب علم ودانش ،علت یابی وبرنامه های کوتاه مدت وبلند مدت را در این خصوص به مرحله اجرا گذاریم در کشور ما ایران الحمدا...پیشرفت های خوبی حاصل شد اما در مناطق دور دست وروستاها وشهرهای کوچک عدم توجه به آموزش و پرورش چه از طرف اولیاء وجه از طرف دست اندر کاران قابل لمس و گویا است چرا که بسیاری از مهاجرت ها در این گونه مکان ها به صرف ادامه تحصیل فرزندان یا فرار از بی تفاوتی دانش آموزان و مربیان آموزشی است که برای این معضل برنامه وطراحی مناسبی را می طلبد.

    لينک ثابت |89/05/29| موضوع: نظرات و پیشنهادات شخصی |  

   


  پاره ای از اصول تربیتی اسلام

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   احترام به افراد بر اساس فضائل اخلاقی

   

  دراسلام موقعیت اجتماعی،وضع طبقه ای ،نژاد،ملیت،جنس،و....ملاک برتری انسان ها نیست بلکه تقوا یا فضائل اخلاقی است که این برتری را صحه می گذارد.طبق قرآن و دیگر متون اسلامی ،علم،مجاهده در راه حق،ایثار و از خود گذشتگی همرا ه با تقوی.معیارهای اساسی احترام به شخصیت انسان ها تلقی می شود.

   

  عدالت و مراعات اصول آن در مناسبات اجتماعی

   

   عدالت از کلمات قشنگ در الفاظ به شمار می آید اما رعایت آن بسی مشکل و درد سر ساز خواهد بود. البته نه برای کسانی که به آن معتقد، بلکه برای کسانی که برای منافع شخصی از آن استفاده و در عمل عکس قضیه مشاهده می شود. در قرآن به صراحت بیان شده که عدالت را رعایت کنید ونیازی به تفسیر هم ندارد بلکه برای هر خواننده مبتدی هم قابل درک است. لذا عدالت از اصول اساسی تربیتی اسلام است. که فرزندان باید در آموزش به رعایت این مهم تمرین داده شوند.

   

  رعایت رویۀ اخلاقی در زندگی

   

  حضرت علی (ع)می فرمایید:بر مسائل روزگار نمی توان فائق آمد مگر با کمک عقل.همچنین در جای دیگر می فرماید:اسلام هفت قواعد دارد،که اول واصل آنها عقل است.العقل و علیه بنی الصبر.خردمندی بنیاد شکیبایی است.

   

  تعاون و همکاری

   

  در قرآن کریم آمده است :تعاونوا علی البر والتقوی .در امر نیک وتقوی همکاری کنید.

   

  مسئولیت اجتماعی (مشارکت در حل مشکلات)

   

  من اصبح ولم یهتم بامورالمسلمین فلیس به مسلم.کسی که روز را آغاز کند ودر حل مشکلات مسلمانان اقدام ننماید مسلمان نیست.

   

  مشاوره در حل و فصل امور

   

  وشاورهم فی الامر.در اموربا مردم مشورت کنید.در وصیتی یامبر اکرم خطاب به حضرت علی می فرماید:هیچ همکاری بهتر از مشورت با دیگران نیست .

  با تغیراتی ،بر گرفته از کتاب اصول تعلیم وتربیت دکتر علی شریعتمداری

    لينک ثابت |89/05/23| موضوع: اجتماعی،سیاسی |  

   


  سخن بزرگان

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  ازباغبان باید طریقۀ تربیت راآموخت چرا که او درخت جوان را برای چیدن میوه 

  نمی لرزاند در تربیت وآموزش نباید سخت گیر بود باید نوجوان را با ظرافت خاص همراهی کرد .

  كودكان خود را برای زمانی غیر از روزگار خویش پرورش دهید ، چراكه آنان درروزگاری كه با دوران شما متفاوت است به وجود آمده اند . ( امام علی «ع »)

  بهترین ارثی كه پدران می توانند به فرزندان خویش بدهند ادب وتربیت صحیح( امام علی«ع»)

  مردی از فرزند خود به حضرت امیر المومنین (ع ) شكایت كرد . حضرت فرمود : فرزندت را نزن ، بلكه برای ادب كردنش ، با او قهركن ، اما مراقب باش ، قهركردن توچندان طول نكشد و هر چه  زودتر با او آشتی نما .

   پدر در ولایتی كه به فرزند دارد مسئول است كه طفل را مؤدب و با اخلاق پسندیده پرورش دهد واو رابه پرستش خداوند بزرگ راهنمایی نماید. ( امام سجاد علیه السلام )

  دربرنامه ی درسی نباید چیزی گنجانده شود ، مگر اینكه در آینده به كار آید.( تافلر)

  آنچه مدرسه می تواند و باید در زمره ی خود بشناسد ،این است كه قدرت تفكرشاگردان را تكامل بخشد ( دیوئی)

  فهمیدن ، همیشه بهتر از آموختن است.( لوبون )

  هدف نهایی آموزش و پرورش ،آموختن طریقه صحیح استفاده از اوقات فراغت است.(ارسطو)

  از طرز دعوای زن و شوهر ، به خوبی می توان فهمید كه میزان تربیت ، فهم و فرهنگ آنها، تاچه اندازه است( برنارد شاو)

  با تلقینات منفی ، روح ِشكوفایی را در بچه خواهید كـُشت ، با عسل تعداد بیشتری مگس خواهید كشت تا با سركه .(بوسكالیا )

  بدترین پاداش یك استاد،این است كه شاگردانش تا ابد درحال شاگردی وی باقی مانند( نیچه )

  تربیت ِ كودك را باید بیست سال پیش از تولدش آغاز كرد.( ناپلئون)

  تربیت پس از نان ، نخستین احتیاج بشر است.( دالتون) 

    لينک ثابت |89/05/21| موضوع: احادیث |  

   


  استعدادهای ناغان

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  شهر ناغان با محدوده ای منحصر، از شمال به روستای دستناء وشهر شلمزار، از جنوب به روستای دهنو وجهمان، ازشرق به روستا های جغدان وعلی آباد و ازغرب به شهر اردل منتهی می شود این محدوده پس از اصلاحات ارضی ، به یمن خرید تمام املاک توسط مردم ناغان از خوانین ، آن محدوده مستحکم وکاملاً ثبت شده ودارای اسناد معتبری است. وسعت ومحدوده شهر ناغان ----کیلومتر مربع ومرکز یکی از بخش های شهرستان کیار می باشد .

  زلزله هفدهم فروردین  سال 56،هر چند مصیبت باربوده اما پس از آن ناغان تبدیل به یک شهرک ، با نقشه جالب توجه گردید که دارای خیابان های عریض وطویل وکوچه های منظم است این شهر استعداد پیشرفت و سرمایه گذاری بسیار دارد. در یک نگاه متوجه می شویم شهرهایی مانند شلمزار، گهرو، طاقانک، گندمان، بلداجی، جونقان، یا دیگر شهرهای استان یا حتی شهرهایی دراستان های دیگر با اینکه دارای قدمت و شهرداری هستند اما برای تغییر چهره شهروپیاده نمودن خیابان ها وکوچه های مناسب با مشکل مواجه می باشند چرا که بافت قدیمی اجازه گسترش وتوسعه را نمی دهد اما ناغان الحمدلله با چنین مشکلی مواجه نیست هر چند برای انجام خیابانی در شمال شهر(بافت قدیم) که فعلا مورد نیاز نبوده دچار مشکلاتی بوده وهست .

   وقوع زلزله در این سرزمین واطراف ،هر چند برای ناغان هزینه هایی در بر داشته اما جماعتی مثل مردم اردل با کمترین هزینه بهره مناسب را به دست آوردند. هم وطنان اردلی باید شکرگزار فعالی برای موضوع باشند وهمین طور شکر گزاری بی پایان برای وقوع انقلاب، که همه گونه فایده برای آنها داشته وبیمه کننده بسیاری از امکانات برای این عزیزان بوده چرا که پس از زلزله توسط رژیم پهلوی، همه امکانات بسیج ، تا ناغان را به مرکزی ، برای منطقه، مجهزومهیا نماید اما انقلاب پر برکت وانسان ساز بهمن ماه 57 در ایران ، موضوع متوقف وجنگ تحمیلی نیز کار باز سازی و انجام این مهم را غیر ممکن نموده و روند گذشته برای اردل باقی ماند .

  به هر ترتیب شهر ناغان دارای باغات انگور وگردوی بسیار که از سد سولقان آبیاری می شوند.در گذشته کشاورزی پر رونقی داشته که گویند پنبه نیز در ناغان کشت می شد وسیفی کاری رونقی داشت اما چند سالی است مردان کاری یا عمر رابه پایان برده یا توان اداره زمین های کشاورزی را ندارند فرزندان هم به علت اینکه زمین ها پاره پاره وتقسیم آنها در گذشته به صورت مناسب انجام نشد واز یک پارچگی خوبی برخوردار نیستند (هر فردی ممکن است در جاهای مختلف تکه زمینی کوچک داشته باشد )لذا برای این نسل پر هزینه و پر اشتها وکم کار، مقرون به صرفه نبوده یا اینکه هر پدر چند فرزند داشته  این زمین ها جوابگوی یکی از آنهاست ، دیگر فرزندان مجبور به فعالیتی دیگربودند.

   بنابراین کارخانه های تهیه شن در ناغان رونق دارد و آنها از شن های موجود در کو ه های اطراف ناغان استفاده وبا فعالیتی کم ، شن های آماده را به نمونه های مختلف تفکیک وبه فروش می رسانند چون این شن از مرغوبیت خوبی برخورداراست ، از اطراف خریداران زیادی دارد که تاکنون چهار کارخانه در این زمینه فعال می باشند و منبع در آمد مناسبی برای این دیار بوده وهست در کنار این کارخانه ها کارگاه های تیرچه بلوکی زیادی(در حدود پانزده کارگاه) فعالیت دارند چرا که از همین شن های خوب استفاده واز استحکام قابل توجهی برخوردار می باشند وبیشتر مصالح تولیدی این سازنده ها به بیرون از ناغان صادر می شود .

  وجود رودخانه سبزه کوه در جنوب ناغان باعث رونق مزارع پرورش  ماهی شده، در مسیر چند کیلومتری این رودخانه ، چندین مزرعه احداث که 95درصد مالکین آنها ناغانی هستند هر چند کار در کنار این رودخانه با دشواری های زیادی مانند سیل روبروست و بعضی مواقع  شیوع بیماری در این مزارع  به خصوص سالهای کم بارش که دبی آب رودخانه کاهش می یابد خسارت هایی به بار می آورد اما با این وجود محل در آمد پر رونقی برای این مردم زحمت کش می باشد ، شغل های دیگر، مانند وانت بارها نیزازاین طریق حمایت می شوند که برای آن مزارع غذای ماهی حمل یا دیگر کارهای ضروری آنها را انجام می دهند. درکناراین فعالیت، مسیر این رودخانه از چشم انداز بسیار دیدنی ومناسبی برخوردار گردید.

  درشهر ناغان به دلیل موقعیت خوب، دادوستد ومعاملات رونق شایسته ای دارد، مغازه های بزرگ وعمده فروشی ترتیب داده شده تا جوابگوی نیازهای ناغان وروستاه های اطراف باشد .این شهر از برق کشی مناسبی برخورداروگاز کشی برای تمام محل ها انجام شد وپوشش خوبی را به انجام رساند ، پوشش تلفنی واینترنتی قابل توجه به یمن استقبال مردم از دریافت امتیاز تلفن ثابت وسیار مهیا شد.لوله کشی آب ناغان یک بار توسط جهاد سازندگی احیا واز لوله های پلیمری استفاده اما به علت شیبی که شهر ناغان دارد فشار آب بسیار زیاد و باعث از بین رفتن این لوله کشی شده که مردم رابا دشواری های زیاد ومشکلاتی ازقبیل بیماری به علت نفوذ آب های آلوده در لوله ها روبرو نموده ، از این قضیه گذر کنیم ، بزرگترین مشکل این مردم نداشتن آب آشامیدنی است هر چند اداره آب تلاش های بی وقفه ای در این زمینه داشته اما به دلایلی کار ساز نشد از جمله فعالیت های انجام شده در این زمینه حفر چاه های کم عمق در نقاط مختلف ناغان بوده که به آب نرسیده و هزینه های هنگفتی در بر داشته از دیگر اقدامات ، فعالیت برای انتقال آب از دیگر مناطق به ناغان بوده که با ناکامی دولتمردان روبرو گردید چرا که انتقال آب کقون(سبزه کوه) با مخالفت مالکین زمین های زیر دست آن روبرو شد هر چند آب فراوانی از این چشمه هدر رفته و به رودخانه ریخته وبلا استفاده بوده اما با اهداف و غرایضی مانع این عمل شدند از آب چشمه دسته بیلا در شمال شرقی ناغان قصد استفاده داشتند آن هم با مخالفت جغدانی ها به سر انجان نرسید مدتی انتقال آب از چشمه دره بهشت آباد پیگیری  ، که نهایتاً برای اردل ترتیب پمپاژآن داده شد، اما اردلی ها برای انتقال این آب از زمین های خود ، زبان مخالفت گشوده ومانع شدند.

   همه این مخالفان مانند اردل استفاده های زیادی از زمین ها،املاک ودیگر امکانات ناغان داشته که می توان به عنوان نمونه عبور گاز وبرق، خطوط تلفن وفیبر نوری  اززمین های  ناغان به اردل ودیگر مکان ها نام برد

  .به هر صورت  آب چشمه گردو خلک که آب آن بسیار گوارا و برای آبیاری قسمتی از باغات ناغان استفاده می شود در فصولی که برای باغات از آن استفاده نمی شود با لوله کشی موقتی برای آب شرب ناغان چند سالی مورد استفاده بوده در ادامه برای رفع مشکل آب ناغان مسئولین امر انتقال آب چشمه دهنو که شهرداری ناغان مقداری از آن را برای مزرعه شیلات خریداری نموده بود، دست به کار شده ولوله کشی آن در سال 89انجام و همانند دیگر اتفاقات  با مخالفت مردم دهنو  برای عبور لوله از زمین ها مواجه، که جهت رفع این قضیه تلاش ها ادامه دارد شاید فرجی شود واین پمپاژ به نتیجه ای برسد واین خطۀ میهن اسلامی از آب آشامیدنی سالم برخوردارشود .  به امید حق

    لينک ثابت |89/05/17| موضوع: ازشهر ناغان بیشتربدانیم |  

   


  شادترین مردم دنیا

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

  دانشگاه لیسستر ، پروژه ای با هدف رتبه بندی کشورها از نظر شادی مردم تعریف کرد. نتایج این رتبه بندی و دلایل شادی ملت ها خیلی جالب بود.

   دانمارک

  جمعیت ۵/۵میلیون -- شانس زندگی : ۷۷ سال -- درآمد سرانه : ۳۴،۶۰۰ دلار -- سیستم اقتصادی : سوسیالیستی 

   ویژگی ها : بهترین سرویس های دولتی خدمات اجتماعی -- بیمه همگانی با پوشش کامل  -- مدارس و دانشگاههای رایگان با کیفیت بسیار بالا -- هویت اجتماعی کاملا مشخص برای جوانان -- طبیعت بکر و معماری شهری زیبا  و آلودگی محیط زیست ناچیز.

   سوئیس

  جمعیت ۵/۷میلیون -- شانس زندگی : ۸۰ سال -- درآمد سرانه : ۳۲،۳۰۰ دلار -- سیستم اقتصادی : آزاد

   ویژگی ها : موقعیت سوق الجیشی کاملا امن -- میزان جرم و جنایت ناچیز -- امکانات شهر نشینی با کیفیت بسیار بالا -- امکان ورزشهای نزدیک به طبیعت مانند کوهنوردی ، اسکی و سوارکاری برای همه -- طبیعت بکرو معماری شهری زیبا -- ثبات سیاسی -- سیستم بهداشتی رایگان با سرانه ۳۵۰۰برای هر نفر

   اتریش

  جمعیت ۲/۸ میلیون -- شانس زندگی : ۷۹ سال -- درآمد سرانه : ۳۲،۷۰۰ دلار -- سیستم اقتصادی : سوسیالیستی

  ویژگی ها : خدمات بهداشتی رایگان برای همه با پوشش کامل -- فعالیتهای فرهنگی همگانی و در دسترس -- خلق و خوی آرام مردم و شهرهای ساکت و تمیز -- سیستم حمل و نقل سریع شهری -- مدارس و دانشگاههای مدرن و مجهز و رایگان -- قوانین حفظ محیط زیست محکم

   ایسلند

  جمعیت ۳۰۰،۰۰۰ نفر -- شانس زندگی : ۸۰ سال-- درآمد سرانه : ۳۵،۷۰۰ دلار -- سیستم اقتصادی : سوسیالیستی

  ویژگی ها : سیستم خدمات خیریه دولتی -- خدمات دولتی رایگان با تنوع زیاد( بهداشت ،آموزش ، آموزش عالی تا گردش دسته جمعی ( -- سوبسید (یارانه) مسکن برای همه --عدم وجود خط فقر در جامعه -- باسوادی همگانی -- عدم وجود بیکاری در جامعه  .سایت زنان)

    لينک ثابت |89/05/16| موضوع: اجتماعی،سیاسی |  

   


  کار و اشتغال زنان

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

   کار زن را نباید با اشتغال زن یکسان دانست چرا که :

  کار زن در تمامی تاریخ وجود داشته، در حالی که اشتغال زن پدیده ای جدید است در جوامع روستایی وعشایری کار زن بیشتر به چشم می خورد .آنگاه که خانواده هم واحد تولیدی است وهم واحدمصرفی،طبیعی است کار زن چشمگیر خواهد بود .

  کار زن زمان مشخصی ندارد ، زن در خانه از صبحگاهان تا دیر گاه شب به کار می پردازد.

  کار زن معمولا در خانه صورت می گیرد ، حال آنکه اشتغال زن در خارج از خانه است.

  کار زن دستمزد شخصی ندارد حال آنکه اشتغال زن ، با انتظام زمانی ودستمزد مشخصی همراه است که فقط در اختیار زن قرار دارد .

  در کار زن ، فراورده های تولید شده،به هنگام تبدیل به پول ، در اختیار مرد قرار می گیرند ،در حالی که در اشتغال زن،در آمد ناشی از کار زن صرفاً متعلق به اوست .

  با اشتغال زن ، مرد نیز باید به خانه آید و تقسیم کار درخانه دچار تغیراتی چند شود:در صورتی که چنین نیست .در هیچ جای جهان،با خروج زن از خانه شاهد بازگشت مرد به آنجا نیستیم .بدین سان،زن هم بار کار در خانه و هم کار ناشی از اشتغال خارج از خانه را به دوش می کشد واین امر می تواند موجبات فرسودگی زود رس زن را فراهم سازد .

  اشتغال زن پدیده ای مجرد نیست.باید به همرا ه آن سازمان های مؤید و مکمل (نظیر مهد کودک ،شیر خوارگاه و...)پدید آید .در غیر این صورت،شاهد از هم پاشیدگی حیات خانوادگی خواهیم بود .

  با اشتغال زن باید،نوعی تقسیم کار در خانه صورت گیرد.لیکن عواملی چند مانع تحقق چنین هدفی می شوند:

  ۱- ارزش های متحجر (بسیاری از مردان از کار در خانه ابا دارند .نه بدان جهت که کار در خانه سخت است،بلکه بدان جهت که به زعم آنها کار در خانه عیب است وکسر شأن یک مرد.و در نهایت موجب فرو ریزی اقتدار در خانه می شود .)

  ۲- چند کاری (دنیای امروز با تعدد مشاغل مردا ن مواجه است.مردانی که دو یا گاه سه سازمان به کار می پردازند و یا اساساً صبح به کاری و عصر به کاری دیگر مشغول می شوند ، به یقین امکان مشارکت،جهت کار در خانه به همراه زن شاغل خود  را  ندارند.

  با پیدایی جامعه دو جنسی(مرد- زنی)یا آنجا که می کوشند تفاوت های زن و مرد را به حداقل کاهش دهند،باز اشتغال زن صورت دیگری می یابد.در این جامعه مرد و زن هر دو تقاضای کار می کنند .به هر کس کار بهتر داده شد او شاغل می شود و دیگری کار در خانه و فرزند را سامان می دهد. این نوع اندیشه در کمتر جامعه ای در واقعیت چهره یافته است. فقط دو نوع جامعه بدان روی کرده اند:الف- جامعه کمونیستی به سبک مائو . در این جامعه تمامی کوشش ها در جهت نزدیک کردن زن و مرد ورای تفاوت های طبیعی بود. بدین صورت،زنان را به کارهای سخت نظیر(کار در معادن و...)و مردان را به کار در خانه می گماشتند.از سوی دیگر،به زنان لباس مردانه می پوشاندند،گیسو کوتاه می کردند وچنان می نمودند که در ظاهر نیز همانند مردان شوند ب- جامعه اسکاندیناوی (جوامع شمال اروپا)آنان خود را آزمایشگاه جامعه شناسی جهان می دانند و می کوشند تا پیشگام دگرگونی ها باشند،تغییرات جدید بیازمایند و به جهانیان ارائه دهند.بدین قرار،ملاحظه می شود که حجم و ابعاد کیفی اشتغال زن تا چه حد تابع اندیشه ها وافکار جامعه است.باید توجه داشت،به همان نسبت نیز نادیده گرفتن تفاوت های واقعی و طبیعی زن و مرد نادرست است. باید گفت،پذیرش واعمال یک سیاست واقع گرا درست است.

  با پیدایی اشتغال زنان،باید هنجارهای تازه ای نیز پدید آید.به عنوان مثال،باید شاهد پیدایی هنجارهای نوینی باشیم که بر نحوه توزیع در آمد حاصل از اشتغال زنان ناظر باشند ومشخص شود این در آمد چگونه باید صرف شود ؟و با نظارت چه کسی ؟

  از جانب دیگر،به همان نسبت که محرومیت زنان از بازار کار نادرست است،رمانتیسم اشتغال زن مبتنی بر آرمانی سازی اشتغال زنان نیز نا بجاست.نباید چنین انگاشت که هر زن باید شاغل باشد.هر دو سیاست با آزادی زن تناقض دارد.

  اشتغال به خودی خود نوید ارتقاء زنان را به همراه ندارد.در کنار ارقام کمی زنان شاغل،باید به کیفیت اشتغال زنان نیز اندیشید.به عنوان مثال،باید دید نسبت از زنان در چه مشاغلی به کار مشغولند؟ آیا زنان صرفاً در قاعده هرم اشتغال به کار می پردازند یا امکان صعود نیز دارند؟

  بر خلاف نظر مالتوس گرایان بر این اعتقادیم که هرم اشتغال متحجر و ثابت نیست،ورود زنان به بازار کار،ضرورتاً به معنای بیکاری مردان نیست.با بسط نیازها،وسعت خدمات،ارتقاء سطح زندگی قطعاً شاهد پیدایی مشاغلی جدید خواهیم بود.بدین سان زن و مرد در نظام متحجری از اشتغال، رقیب یکدیگر نیستند.

  با گسترش امکانات آموزشی و شغلی برای زنان،کمتر شاهد خانواده های اضطراری خواهیم بود.به عبارت دیگر زنان به لحاظ نیاز و ناچاری،کمتر تن به ازدواج های اجباری و نامناسب خواهند داد.

  اشتغال تمام وقت زنان،مخصوصاً آنها که فرزندانی خردسال دارند،و سپردن فرزندان به مهد کودک به ایجاد و گسترش پرستار- مادری می انجامد و این خود به تعادل عاطفی کودکان لطمه می زند. زیرا مربیان مهد کودک در نگهداری فرزندان،هر چند تخصص بیشتری یافته اند،با مشکلاتی هم مواجه اند.(به عنوان مثال:مربیان با تعدد کودکان مواجه اند. در حالی که مادر،گاه فقط یک کودک دارد و تمام زندگی را صرف او می کند. مربیان رشته های طبیعی پیوند عاطفی مادر- کودک را ندارند.یعنی هرگز جایگزین مادر نخواهند بود.)

  باید توجه داشت،با پیدایی و بسط شرایط و امکانات زیر برای زنان:۱- فرصت های وسیع آموزشی ۲- فرصت های شغلی در سطوح مختلف ۳- تقسیم در آمد خانواده در صورت طلاق ۴- دو طرفه و دادگاهی شدن طلاق . مهر دیگر به عنوان وثیقه تأمین و به نوعی بیمه زنان نقشی ایفا نمی کند. از این رو،شاهد ازدواج هایی هستیم که در آن مهریه مطرح نیست. نظر به مطلب ذکر شده تفاوت کار و اشتغال زن را دریافت نمودیم و جنبه های مثبت ومنفی اشتغال زن را بر شمردیم لذا برای این مهم  باید  راه کارهای مناسب اندیشیده و به مرحله اجرا در آید تا جامعه و خانواد ه دچار نوعی تزلزل نشود.

    لينک ثابت |89/05/13| موضوع: اجتماعی،سیاسی |  

   


  نقش زن در اقتصاد

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   علاقه و باور مردان  اين است  كه آنها دنيا را اداره مي‌كنند. البته مردان با اين ادعا ، خود را گول نزده‌اند، زيرا براي مثال، در دنياي سياست هنوز هم  بيشترين  تعداد دولتمردان  و قانون  ‌گذاران ،به مردان اختصاص دارد. در زندگي اقتصادي نيز مردان مديريت‌ها را در دست داشته و پر در آمد‌ترين مشاغل نيز در اختيار آنها است. در مقابل، اين زنان هستند كه بيشترين سهم از مشاغل بدون حقوق دنيا را در اختيار دارند. اما بايد  گفت كه اكنون همه چيز در حال تغيير است. در حال  حاضر سهم  زنان از كل نيروي  كار جهان بسيار بيشتر از سهم آن ها در قرن  گذشته است. در برخي از كشورها نيز اين  زنان هستند كه اكثريت را در دانشگاه‌ها در اختيار دارند. با وجود اين ، دنيا هنوز دنياي مردانه است. تحقيقات  اخير نشان مي‌دهند  كه اگر زنان  بيشتر درمشاغل داراي حقوق مشغول و استخدام مي‌شدند، وضعيت اقتصادي دنيا خيلي بهتر از وضعيت فعلي آن بود. جالب آن  كه تأثير اين موضوع  و ضرر عدم  انجام آن  در كشورهاي درحال  توسعه  بسيار بيشتر از كشورهاي  پيشرفته است. گزارش كميسيون اجتماعي و اقتصادي سازمان ملل براي آسيا و اقيانوسيه (UNESCAP)  دراين زمينه نشان مي‌دهد كه تبعيض جنسيتي در اين منطقه از طريق ايجاد محدوديت‌هاي شغلیبراي زنان، سالانه 42 تا 47 ميليارد دلار زيان به بار مي‌آورد. در حال  حاضر، نرخ  اشتغال زنان و مردان  د ر منطقه آسيا و اقيانوسيه  حدو د  سی تا  چهل درصد با يكديگر تفاوت دارد  درعين حال ، نظام ضعيف آموزشي دختران دراين منطقه شانزده تا  سی ميليارد  دلار زيان  اقتصادي ديگر به همراه  دارد .

   زيان‌هاي ياد شده تنها  هزينه‌هاي اقتصادي هستند ، درحالي كه زنان در برخي از اين  مناطق مورد  خشونت و تعرض قرار گرفته  و به بهداشت و درمان مناسب نيز دسترسي ندارند.

    لينک ثابت |89/05/09| موضوع: بانوان |  

   


  روز معلم

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

  نسل  امروز 12 اردیبهشت هر سال را که  از قضای روز گار  سالروز  شهادت  روحانی فرهیخته ای  چون مرتضی مطهری است , روز معلم میداند اما شاید کمتر کسی از نسل پس از انقلاب بداند که مبنای نامگذاری این روز ( روز معلم ),در واقع  قتل معلم عبدالحسين خانعلي دبیر دبیرستان  جامی تهران در12 اردیبهشت سال 1340 است که در تجمع اعتراض آمیز معلمان به میزان حقوق دریافتی خود درمیدان بهارستان توسط رئیس  کلانتری بهارستان به  ضرب گلوله کشته شد تا حادثه ای بیاد  ماندنی در تاریخ  این  کهنه  دیار ثبت گردد.  سایت زنان

    لينک ثابت |89/05/08| موضوع: تعلیم و تربیت |  

   


  خانواده

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

  اساسى ترین موضوع در تشكیل و بقاى یك خانواده، داشتن  هدف مشخص است. هدف نقطه اى  است كه كوشش ها براى رسیدن به آن صورت مى گیرد. هدف هاى یك خانواده در درازمدت، ادامه ی نسل و تعالى اعضاء از لحاظ  مادى و معنوى است. خانواده  در راه رسیدن به این اهداف اصلى، هدف هاى فرعى و مقطعى دیگرى از قبیل تربیت ، آموزش و  انتخاب  همسر خوب و شغل  مناسب براى فرزندان را نیز مدنظر قرار مى دهد.

  فعالیت هاى  اقتصادى  به  منظور  كسب  درآمد كافى  براى  گذران زندگى فعلى و داشتن پس انداز براى ایام پیرى، ازجمله هدف هاىمادى محسوب مى شود.در فرآیند دستیابى به این اهداف خانواده باید از اصول خاص كه در جامعه داراى ارزش واحترام است، پیروى  كند.

    لينک ثابت |89/05/08| موضوع: اجتماعی،سیاسی |  

   


  معلم شمع محفل بشریت

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

  معلم چراغ عالم افروزي است كه با آگاهي ، دانش و معرفت ،استعدادهاي نهفته را بارور كرده و عصاره يك عمر آموخته و تجربه و علم خويش را به پاي غنچه هاي زندگي نثار مي كند . مثال معلم ، مثال سكاندار كشتي است كه هم مي تواند  سر نشينان  خويش را با جهالت و كبرش غرق نمايد و هم  مي تواند  آنها را با آگاهي و حلمش  به ساحل موفقيت  برساند ، يا مثال  راهنماي كوهنوردي است كه هم مي تواند  با غفلت و سهل انگاري ، كوهنوردان را به دره  ناتواني وظلمت پرت  نمايد و هم  مي تواند با  دانايي و آينده نگري و صحه  صدرآنها را به قله ايمان و دانش  پيروزمندانه رهبري كند ، اما احساس تعهد معلم نسبت به مسؤوليتي  كه  به عهده گرفته  موجب مي شودكه با  انبياء (ص)  پيوندي عميق داشته باشد زيرا در دست او نيزانسانها امانتي هستند  كه با رهبري انديشه  دانش آموزان را برمعرفت روشن مي نمايد و راه يافتن آنها را به قله كمال ميسرمي سازد .

  معلم  نقش عظيم هدايت  نسلهايي را به عهده دارد كه مي تواند انسانهاي مبتكر ، متفكر ، توانا و لايق  تربيت نمايد . او فردي است كه علم و نفوذ كلامش بذر آگاهي را در ضميرهاي  نا آگاه مي كارد و با ياد  دادن  الفبا، هاله جهل و ناداني  را عقب زده ، چشم را بينا مي كند و با آموختن درس چگونه  زيستن، ديده را به بصيرت می گشايد و موجب مي شود كه انسان زحمت بزرگ انديشيدن را دريابد .

  معلم چشمه نور است كه با كلامش  تشنگان علم را سيراب مي سازد و خورشيد  رحمت خداوندي كه با پرتو بي دريغ علم و ايمان خود، چشمان خسته و خفته را بر انوار الهي باز مي نمايد . فرشتگان صف  در صف هم ايستاده اند و بالهاي خود را فرش نموده اند تا معلم وارد عرصه كلاس مي شود و با سخن آگاه و سنجيده و برخاسته ازقلبي سليم كليد گنج و معرفت را در دستان  كوچك آينده سازان جاي دهد و با درس و اندرز آنها را به قله اسرار كمال انسانيت  راهنمايي  كند .

   خداوند  بزرگ ، صفات  برجسته اي را براي معلمين  بزرگ تاريخ  حضرت نوح (ع) ، حضرت ابراهيم (ع) ، حضرت  محمد (ص) ،همچنين  رهروان اين بزرگ مردان به  خصوص  استاد  بزرگ  قرن ، رهبر كبير انقلاب  اسلامي  حضرت آيه ا…  امام خميني  رحمه ا… عليه و فرزند عزيز و حاصل عمر ايشان استاد جليل حضرت آيه ا… مطهري به  وديعه گذاشته تا از انسان، خليفه ا… تربيت نمايد تا هدف خلقت  در زمين عينيت بخشيده و تاريخ را به سوي هدف آفرينش رهبري كنند و اين زماني  ميسر است كه  معلم  با عشق و  انگيزه  دركلاس درس حاضر شود و با استفاده  از عناصري  چون آگاهي ، دانش وتعهد ،هنر مندانه موفقيت خويش را تضمين نمايد . سایت تعلیم وتربیت

   

    لينک ثابت |89/05/08| موضوع: تعلیم و تربیت |  

   


  وظیفه مربیان تعلیم تربیت

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

  دکترعلی شریعتمدار ی می فرمایید :از وظایف تعلیم وتربیت ، انتقال سرمایه تمدنی از نسلی به نسل دیگر است اما این سرمایه تمدنی نباید بدون تغییر و پیشرفت باقی بماند بلکه باید زمینه ای برای توسعه این سرمایه مد نظر قرارگیرد به این معنی که آداب ، رسوم وعقایدمردم یک جامعه به صورتی انتقال پیدا  نکند  که این افکار  و عقاید به همان  وضع سابق باشد بنابر این وظیفه مربیان تعلیم  و تربیت نه تنها  انتقال این میراث از نسلی به نسل دیگر است بلکه ارزش گزاری اینمسائل نیزباید موردنظر باشدبه بیان دیگرارزش سنجیبرای توسعه آنها می باشد  می توان ادعا کرد یکی از عوامل عقب افتادگیجوامع متمدن این است که میراث فرهنگی خود را بدون  تغییر انتقال داده واقدامی برای پیشرفت آنها نداشتند .

  مسئله دیگر و قابل بحث ،لازمۀ  رفتار، با شعور و آگاهی است،رفتار پسندیده ،با شعور و آگاهی همراه است پس دیگر وظیفه تعلیم وتربیت ومربیان ، آشنا نمودن افراد با عقاید اجتماعی ،مذهبی،اخلاقی و سنن ملی و سوق آنها به سوی وجود اجتماعی است .

  هر چند در کتاب اصول روانشناسی پرورشی کامینس commins پایه هستی اجتماعی فرد را در خانواده می داندو چنین بیان می کند بچه درخانواده تحت  نفوذ آداب ورسوم ،عادات و روحیات وطرز تفکر وعقاید والدین یا سایراعضای خانواده  قرار می گیرد والدین با مقایسه ای که در مورد  فرزند خود با سایربچه ها دارند روی رفتار او اثر خاصی می گذارند که در سنین اولیه مجبور به پذیرش  آنهاست به نظر  او  بچه  از دو  راه با  فرهنگ جامعه  شناسی آشنا  می شود.

  اول اینکه از طریق مشاهدۀ اعمال و رفتار بزرگترها ودختران وپسران هم سن خود که بعضی از آنها را یاد می گیرد یا بعضی دیگر را به او تحمیل می کنند.دوم  نحوۀ پرورش بچه  یا چگونگی آشنایی او با فرهنگ جامعه است،پس به این نکته می رسیم که وظیفه تعلیم و تربیت یا مربی ضمن آشنا ساختن نونهالان به آداب ، رسوم ، عقاید و سنن اجتماعی باید رشد عقلانی آنها را نیز در نظر داشته و در توسعه آداب و عقاید اجتماعی ، باید او را یاری کنند .چه بسا که بچه ها این عقاید اجتماعی ، مذهبی ، اخلاقی و سنن ملی را  با بزرگترها ویا هم سالان خود فرا می گیرند اما امری مطلق  نیستند بلکه قابل توسعه وتغییر خواهند بود .

  به این نتیجه می رسیم جامعه ومعلمان باید این مسائل راتوجه خاص داشته و فقط به کتاب ها تکیه نکنند بلکه به مسائل ومیراث فرهنگی جامعه ،که درآن هستند توجه جدی نمایند و نکته های قابل توجه را انتقال وباز گو نمایند ومسائل روز را نیز مد نظر قرارداده و به آگاهی وتجربه بچه ها  افزوده تا افرادمفیدی برای جامعۀ  خود بار  آیند و شهر و دیار خود را  به توسعه و پیشرفترسانند .

    لينک ثابت |89/05/07| موضوع: تعلیم و تربیت |  

   


  داستان قورباغه ها

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

  گروهی از قورباغه ها از بیشه ای عبور می کردند . دو قورباغه  از  آنها درون گودال عمیقی

   افتادند. وقتی دیگر قورباغه ها دیدند که گودال چقدر عمیق است ،به  قورباغه ها گفتند آنها

  دیگر می میرند.دو قورباغه نصایح آنها را نادیده گرفتندو سعی کردندبا تمام توانشان از گودال

  بیرون بپرند. سر انجام یکی از آنها به آنچه دیگر قورباغه ها  می گفتند، اعتنا  کرد و دست از

   تلاش برداشت. به زمین افتاد و مرد. قورباغه دیگر به تلاش ادامه داد تا آنجاکه توان داشت.

  بار دیگر قورباغه ها سرش فریاد کشیدند که دست از رنج کشیدن بردارد و بمیرد.او سخت تر

  شروع به پریدن کرد و سرانجام بیرون آمد.وقتی او از آنجا خارج شد. قورباغه های دیگر به او

  گفتند :آیا صدای ما را نشنیدی؟ قورباغه به آنها توضیح داد که او ناشنوا است.او فکر کرد که

            قورباغه ها، تمام مدت او را تشویق می کردند.

  این داستان دو درس به ما می آموزد:

  ۱- قدرت زندگی و مرگ  در زبان  است. یک  واژه دلگرم  کننده  به کسی که غمگین است

  می تواند باعث پیشرفت او شود و کمک کند در طول روز سرزنده باشند.


  ۲- یک واژه مخرب به کسی که غمگین است می تواندموجب مرگ او شود.درحالیکه یک واژه

   دلگرم کننده می تواند انسانی را به زندگی و ارتباط بیشتر با دیگران امیدوار کند.


  پس مراقب آنچه می گویی باش.

    لينک ثابت |88/11/25| موضوع: مطالب چرب |  

   


  افسانه

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

   درافسانه ای ،یه الاغی میگه: من هرگزازبارهای زیادی که بردوشم نهادند ناراحت نشدم و

   ننالیدم...اما به  شدت ازاین اوضاع  ناراحتم  که  چرا افسارمنو، بستن به یه الاغ  تنبل وبی

  لیاقت ،اون باید جلومن حرکت کنه وبه عنوان لیدر (!) معرفی شده...درحالیکه به شدت از

  سرعت و انگیزه من کم می کنه...! 

    لينک ثابت |88/10/18| موضوع: مطالب چرب |  

   


  مرورناغان

    نويسنده :  کیوان نصیرپور

   

    زبان مؤمن در پس قلب اوست وقلب منافق در پس

  زبان او  زیرا  مؤمن  هنگامی  که می خواهد سخن

  گوید نخست  در درون  خود  به  آن بیندیشد اگر نیک

  باشد بر زبان آرد واگر بد ،پنهانش کند .نهح البلاغه خطبه۱۷۶

   

   شهرناغان ازتوابع استان چهارمحال وبختیاری:قبل از اینکه اردل  تبدیل  به شهرستان شود ، ناغان زیر نظر شهرستان  بروجن  بوده  که  دارای پاسگاه  ژاندارمری، مدرسه  راهنمایی پسرانه تازه  تأسیس ، یک دبستان ابتدایی پسرانه ، به  نام بیضاء، یک دبستان  دخترانه ، حمام عمومی، یک بهداری، یک  مسجد  کوچک که توسط اهالی ساخته  شده بود  و دارای سد  خاکی سنتی در  سولقان با  باغات انگور و گردو، وبازارپررونقی بود چرا که در گلوگاه  منطقه قرار داشت و تمام روستاهای اطراف از دیناران–دشتک– آلیکوه– کاج  و منطقه میانکوه– مشایخ– دورک تا  معدن– جغدان تا چهراز و حیدرآباد از جمله اردل به  دلیل نبودن  جاده ای دیگر، همه از ناغان عبور می کردند.

  زلزله ای  در هفدهم  فروردین  ماه ۵۶ در ناغان  و اطراف  رخ  داد  که باعث  تخریب  منازل  و کشته شدن عدۀ  زیادی از اهالی  شد ، دولت  وقت  بلافاصله  امکانات  لازم  را  درنظر گرفته  و چادرهایی برای اسکان موقت  درمکان های مناسب مهیا نمود، برای اولین  بار موتور برقی جهت روشنایی معابر و چادرها، درمحیط بهداری ناغان که هم اکنون آن بهداری وجود دارد به کارگرفته شد بهارتا اواسط پاییزمردم درچادرها به زندگی خود ادامه دادند،برای زمستان سالن هایی در نظر گرفته وساخته شد که آنها را به حجره هایی تقسیم وبه مردم تحویل، تا بتوانند زمستان را سرکنند اما عد ه ای هم به شهرها مهاجرت نموده تا زمستان را پشت سر گذارند بعضی از مهاجرین در بهار57 به ناغان برگشته اما عده ای هم برای همیشه ناغان را ترک کردند .

  دانش آموزان هم  بهار56 در چادرها به درس خود ادامه داده اما پاییز،یکی ازسالن های ساخته شده را به این امراختصاص دادند که به علت نداشتن  دیوار مقاوم ،سر وصدا از کلاسی به کلاس دیگر سرایت و امر تعلیم و تربیت را دشوار می نمود .

  از همان ابتدا که این کارها در حال انجام بود دولت شهرکی جدید درجنوب بافت قبلی ناغان طراحی واجرا نمود که برای تمام ساکنین وخانواده ها منزل مسکونی در نظر وامکانات زیادی برای ساختمان سازی مهیا نمودند .

  طراحی ساختمان ها به گونه ای بود  که در برابر زلزله مقاوم  و بتواند  جوابگوی زندگی روستایی باشد، زیر بنای این ساختمان ها متفاوت،از ۵۰متر تا  ۷۵متر در زمینی به  وسعت ۵۰۰متربود، خیابان کشی مناسبی با کوچه های۸متری به مورداجرا در آمد .

  با وقوع انقلاب اسلامی در ایران  بعضی از افراد از موقعیت سوءاستفاده نموده و به زمین هایی که درشهرک برای ادارات در نظرگرفته شده بود تعرض نموده ونقشه اصلی شهر را به هم ریخته ،ساختمان هایی بنا نمودند این اتفاق همراه شد با فعالیت جهاد سازندگی درروستاه ها،که در ناغان هم فعالیت خود را آغاز ویک مدرسه ، یک حمام  ومسجد جامع ناغان را بنا نمودند به هر حال دوران سختی را مردم ناغان پشت سر نهادند .    

  لوله  نفت که از خوزستان  به اصفهان کشیده  شده از شهر ناغان گذرمی کند  پس ازانقلاب ، علی رغم جنگ تحمیلی باعراق تلاش های بی وقفه ای ازطرف دولتمردان برای توسعه منطقه، انجام شد وتوانستند راه های روستایی را گسترش داده وامکانات لازم برای روستا های اطراف درنظربگیرند.

  در موقع ساختمان سازی ،نیروگاه تولیدانرژی برق برای منطقه در ناغان ساخته شد، چند سالی بعد برق فشار قوی ۶۳کیلو وات به آن اضافه ومشکلات قطعی برق که قبلا وجود داشت مرتفع نمود گازمنطقه ازشهرناغان به تمام شهرستان اردل  تقسیم می شود.

  ناغان دارای سد خاکی درسولقان، تقریبا درپنج کیلومتری شمال شهر،در کنار جاده شهرکرد -ایذه- خوزستان است که قبل از زلزله، چون  توسط مردم به صورت سنتی ساخته شده  بود گنجایش کمی داشت، پس از زلزله یک باربه صورت غیرفنی احیا شد که در یک سالٍ پربارش سد شکسته و باعث خساراتی به تنها جاده ارتباطی منطقه  و باغات ناغان  شد بعد از این اتفاق این سد به طور مهندسی  به صورت سنگی- خاکی ساخته،ارتفاع آن افزایش وباعث رونق باغداری وکشاورزی در ناغان شد،باغات چند سالی توسعه یافتند اما خشکسالی های سال های ۸۶ و۸۷این روند را نه تنها متوقف، بلکه بسیاری ازباغات ،رها و خشک شدند .

  با این قضایا، چون مردم ناغان بسیارسخت کوش، پر تحرک وافرادی با انگیزه برای رسیدن به مقاصد زندگی هستند با جدیت وارد فعالیت های سیاسی شده وپس ازانقلاب در دومین انتخابات مجلس، با تلاش بی وقفه خود آقای مهندس یوسف پور،که برادردوشهید به نام های نجف یوسف پور،رئیس آموزش وپرورش دیوان دره  پس از انقلاب، وزال یوسف پورفرمانده گردان امام حسین(ع) از لشگر ۱۴امام حسین(ع)، در زمان جنگ تحمیلی بود به مجلس شورای اسلامی  روانه کردند این انتخابات  بسیار سخت ونفس گیر بود  چرا که  تجربه  لازم در اینگونه مسائل نبوده وفردی به نام دکترعلی قنبری از دیار کوهرنگ رقیب سرسختی در میدان حضورداشت .

  به هرجهت دوراول بدون کسب اکثریت آراء به پایان رسید وبین نفر اول و دوم ،یوسف پوراز ناغان وقنبری ازکوهرنگ،انتخابات حوزه انتخابیه اردل ،فارسان،کیار وکوهرنگ به دوردوم رفت، در دور دوم با فعالیت های چشمگیروخستگی ناپذیر مردم ناغان که ازهرجهت(مالی وانسانی)مایه گذاشته بودند،توانستنددراین دور،آقای یوسف پور را حائز اکثریت آراء نموده وبه مجلس شورای اسلامی فرستند دوران نمایندگی این افتخارآفرین 12سال به طول انجامید .

  در دوران  نمایندگی ایشان فرمانداری به اردل داده شد، آب کشاورزی به  دشت اردل رسانده  و جاده دشتک–آلیکوه وکاج به  شهرکرد را  در مسیر لوله کشی آب رسانی به اردل که بسیار صعب العبور بود احداث  و راه دسترسی روستا ها را به مرکزاستان نزدیک نمود، بسیاری از کارهای لازم وجاده های دسترسی روستاها به شهرها احداث گردید هرچند منطقه از محرومیت های بسیار رنج می برد کارهای ارزشمندی دردوران نمایندگی ایشان در سطح  استان و حوزه انتخابیه انجام  شد و موفقیت های  خوبی داشت  که قصد ما پرداختن  به چنین قضایای  نیست. فقط در رابطه با ناغان مطالب خود را ادامه خواهیم داد.

  در همین دوران شهرداری به ناغان تعلق گرفته ودر سال ۷۳به شهر تبدیل شد ،قطب صنعتی هم برای ناغان در نظر گرفته شد .از زمانی که شهرداری زیر نظر استانداری اداره شده و شورا وجود نداشت ،شهرداری ازعهدۀ وظایف خود برآمد وکارهای خوبی انجام داد اما از زمانی که شوراها انتخاب ودرامورشهردخالت نمودند تخم تفرقه ودودستگی پاشیده شد و پیشرفت اموررا مختل نمود هر چندفلسفه وجودی شورا بسیار مناسب و در صورت جاه افتادن فرهنگ آن  بسیار کارساز و به صرفه خواهد بود.

  محل قطب  صنعتی ناغان هم در سولقان نزدیک سد خاکی در نظر گرفته شد که به علت احداث کارخانه ای به نام خمیر مایه  توسط اصفهانی ها دراین قطب ، از پیشرفت ورونق آن کاسته ، چرا که این کارخانه بسیار بد بو و منطقه را از نظر زیستی دچاراشکال نموده و بسیار آلوده کننده  و آب وهوای ناغان تحت تأثیرآن قرا گرفت.برای رفع این نقیصه ،تلاش های زیادی انجام  شد حتی رئیس سازمان  محیط زیست  کشوررا به آنجا کشانده  تا به این قضیه، فیصله داده شود اما به علت  نفوذ بیش از پیش اصفهانی ها دردولت و قوه قضائیه که چندین بار با تلاش مردم ناغان رأی برعلیه آنها صادر گردید اما با ترفند های دیگربه کار خود ادامه دادند تا اینکه حوصله مردم به سرآمده ،یک بار با خشونت با آنها  برخورد کرده و خساراتی به این کارخانه  وارد  کردند برای این اتفاق بعضی ازمردم ناغان را به جرم اخلال در امور به آگاهی واطلاعات کشاندند اما! از سوی استانداری ومسئولین استان هیچ  عمل مناسبی  به پشتیبانی ازمردم  ناغان برای تحت فشار قرار داد ن مدیران این کارخانه جهت از بین  بردن این فاجعه زیست محیطی انجام  نشد به  گفته مسئولین  کارخانه، برای ازبین بردن بوی این کارخانه باید تصفیه خانه ای احداث شود  که چندین میلیارد هزینه در بر دارد که ازعهده  این کارخانه خارج است .

  پس ازدوازده سال که یوسف پورناغانی نماینده مجلس بودبه دلیل عدالت محوری ودید الهی واسلامی که داشت ،به شهر خود کم توجه ای کرد. چراکه اعتقاد داشت نماینده تمام حوزه انتخابیه است وبه تمام مشکلات حوزه باید رسیدگی کند  براین اساس با اینکه  می توانست درهمان ابتدا مکان فرمانداری را از اردل به ناغان تغییر دهد (همانطوری که دکترقنبری  نماینده بعدی  حوزه انتخابیه ، بیمارستان  ناغان را تفکیک  وقسمتی از آن را به اردل داده و فرمانداری  نیزبه کوهرنگ )اما یوسف پوراینگونه اعمال را شایسته  ندانسته و با دیدی باز و خدا پسند عمل نمود و حتی در دوران نمایندگی وی بسیاری از حقوق حَقة ناغان ازدست رفت .

  در خطبه۱۲۶نهج البلاغه، حضرت علی (ع) می فرماید: به خدا سوگند! معاویه زیرک تر(سیاستمدارتر) ازمن نیست  لیکن  شیوة او پیمان شکنی وگنهکاری است اگرپیمان شکنی  ناپسند و ناشایست نبود، زیرک ترازمن کسی نبود.

  قابل بیان است که دردوران نمایندگی  یوسف پور حتی عدالت درموردمردم ناغان رعایت  نشد، این مردم ناچار، این قضایا را هرچند با دلی ناراحت و روحی آزرده،اما تحمل می نمودند چرا که  ناغانی ها اوقات  بسیار زیاد،مخارج وهزینه های هنگفتی را در این راه از دست داده و هزینه های تبلیغاتی بسیار سرسام آوری را متقبل شده بودند این مخارج درسه دوره انتخابات می توانست یک شهررا آباد و زیر ورو کند.هر چند دراین راه چیزی نسیب ناغان  نشد حتی پس از آن ،نمایندگان و دولتمردان بعدی حقوق حقه ناغان را( به دلیل اینکه یوسف پورناغانی در طول نمایندگی توجه ای به  خواسته های نا مشروع آنها نمی نمود) زیر چکمه های..... خود لگد مال و به یغما برده اند  حتی در دوران روی کار آمدن جناح موسوم به یوسف پور که انتخاب استاندار چهارمحال و بختیاری در سال۸۴ به اراده  یوسف پور می دانستند حق مردم  ناغان ادا نشد  و بسیاری دیگراز حقوق  این مردم پایمال شد .

  بر حسب اینکه حضرت علی(ع) می فرماید: اگرلب به اعتراض بگشایند، مابا منطق با آنان گفت  وگومی کنیم و اگرلب فرو بندند ما با آنان حرفی نداریم«انساب الاشراف ج۳ص۱۳۵»چنین مطالبی را ادامه می دهم .

  جاده چندین ساله مسیر شهرکرد–ایذه رابرای چندسال از ناغان گرفته و به طرف بروجن ولردگان انتقال دادند با احداث سد  کارون  چهار وآب گیری آن و به علت عدم اقدام  به  موقع استانداری، برای تدارک احداث  جاده جایگزین  برای مسیر، این جاده چندین ساله قطع  ومردم ناغان و میانکوه را از بسیاری مشاغل  خود محروم ساختند که هیچ  زمانی این قضیه از خاطره  و حافظه این دیار محو نخواهد شد (به دلیل اینکه  منطقه  محروم میانکوه وناغان را به نابودی کشاندند تا منطقه خود را آباد کنند)ازمفادآیه۱۵۴سوره آل عمران چنین استنباط  می شود که «ریشه های انحراف واختلاف در دین ،این است که عده ای پیوسته درفکر خود بوده  ودین ومذهب را برای منافع مادی خویش می خواهند»درادامه اعمال ناشایست، بسیاری ازکارخانجات مهم مانند پتروشیمی و سیمان را برای خود مصادره  نمودند.ا ین مثالی  بود  برای اینکه  بهتر روشن  شود آقای  یوسف پورحس ناسیونالیستی منفی نداشت. از خداوند موفقیت روز افزون ایشان را خواستارم  .

  رفتار خردمندانه و حکیمانه ازتوصیه های حضرت علی(ع) به مالک اشتر بود و در نامه۵۳،انصاف را مورد توجه قرارداده وگوید اگربه انصاف عمل نکنی ستم نمودی زیرا به قول او شیردرنده از ستمگر بهتر است .

  شهرناغان ضمن دیدن این بی مهری ها ، بعد ازاتمام نمایندگی یوسف پور،دشمنان بی علت زیادی از جمله در سطح ادارات استان، شهرستا ن ها وروستا های اطراف به خود دیده ویک نوع جنگ نرم را برعلیه ناغان  و یوسف پور به را ه انداخته  که جای تأمل دارد، فعلا صدای مردم ناغان را به جزخدا کس دیگر نمی شنود، دعا می کنیم که  خدا به همه خدمتگزاران  صدیق اجرعظیم عطا فرماید اما کسانی که  به دنبال هوای نفس و حس ناسیونالیستی منفی،وخیانت کننده به دیگر مردم وطن خود بوده،اگر قابل هدایت هستند هدایت درغیراین صورت نابود وبه سزای عمل ناشایست خود برساند ودرهمین دنیا خواری وذلیلی آنها را ببینیم انشا ا...اینها را هم می دانیم ومعتقد هستیم که نا امیدی بزرگترین بلا و صبر بزرگترین شجاعت است .

  درچند سال گذشته هر کاری برای ناغان می خواست انجام شود اراده ای آن را به  بن بست می کشاند که اگر زمین وآسمان هم بسیج می شدند نمی توانستند کاری از پیش ببرند،از جمله آب شهرناغان که الان کوچکترین روستاهای اطراف ناغان دارای آب آشامیدنی سالم ودائمی هستنداما شهرناغان از این مسئله بی بهره و جفای بزرگی در حق این مردم صدیق است.دیگری تونل زره بوده که چندین سال قول اعتبارملی برای آن داده شده با وجود استانداری موسوم  به جناح  یوسف پوراما اقدامی نشد، وبه تعطیلی کشیده شد برای اینکه به اهداف از پیش تعیین شده خود برسند و جاده خوزستان که به تازگی به طرف لردگان منتقل شد به خوبی رونق گیرد.

  خدای سبحان حقوق بندگانش را برحقوق خود مقدم داشته است پس هر که حقوق بندگانش را ادا کند حقوق خدا را ادا کرده است «غررالحکم ج ۳ص۳۷۰» دیگر مسئله دادگاه ناغان  بوده که به بهانه های دیگر یک سالی افتتاح آن به تعویق افتاد و درسه دوره عزیمت رئیس جمهورمحبوب ومردمی،جناب آقای احمدی نژاد به استان ،اجازه ندادند عمل مثبتی برای این شهر ومناطق اطراف انجام شود.یکی از ویژگی های حاکم دراثبات وفاداری به امانت،عدالت روا داشتن است .

  به هر صورت درخرداد۸۷ناغان تبدیل به بخش شد هرچند بسیار دیر،چرا که حق این شهر به سالها قبل برمی گردد چون  تمام  کارهای آن انجام  شده  بود اما آقای قنبری نماینده  حوزه انتخابیه که زمانی از مردم  ناغان شکست خورده بود این اجازه را نداده ویک دوره هشت ساله به تعویق افتاد هر چند در زمان یوسف پورمردم ناغان تلاش گسترده ای برای استقرار فرمانداری در ناغان داشتند اما یوسف پور این اجازه رانداد و استقرار فرمانداری دراردل به علت مخالفت مردم ناغان که حق مسلم مردم ناغان بود یک سالی به تعویق افتاد تا سرانجام با تلاش های زیادی که برای حل موضوع انجام شد در قبال استقرار فرمانداری، کلنگ بیمارستان ۶۴تخت خوابی برای ناغان به زمین زد ه شد و فرمانداری هم دراردل استقراریافت. چند سال بعد آقای قنبری (جناح مخالف یوسف پور) آن بیمارستان که حق غیر قابل انکار ناغان بود به دو بیمارستان ۳۲تخت خوابی تبدیل و اجحافی دیگر به مردم ناغان روا داشته و۳۲تخت آن به اردل داده شد .

  به هر ترتیب فعلا ناغان دارای بیمارستان ۳۲تخت خوابی با  دو بخش (کودکان و زایمان ) واورژانس است با استقرار بخشداری تلاش های بی  وقفه ای  برای استقرار ادارات انجام شد هر چند از قبل اداراتی مانند  برق، دامپزشکی ،گاز،آب، مخابرات وبانک های ملی، صادرات،کشاورزی، پلیس راه، کتابخانه و چند نمایندگی دیگر بوده  اما اداراتی مانند تامین اجتماعی، اداره راه،جهاد کشاورزی،دادگاه،ثبت احوال،یک سالن ورزشی وکمیته امداد بعد ازبخشداری با موفقیت مستقر شده وبه مردم بخش خدمات می دهند ونیروی انتظامی به کلانتری ارتقا یافت .

  از نظرآموزشی فعلا شهر ناغان دارای یک دبیرستان شبانه روزی کاردانش ( قبلاشبانه روزی رشته های نظری بود)،دودبیرستان دخترانه وپسرانه،دومدرسه راهنمایی دخترانه وپسرانه،دو دبستان دخترانه و پسرانه ، یک دبیرستان دخترانه کاردانش ویک کانون  پرورشی به نام اندیشه می باشد که این کانون درسطح استان به لطف مدیران شایسته وپرتوان آن، خوش درخشیده ودرگذشته هنرمندان بزرگی به جامعه تحویل، وتحولی قابل توجه از نظرهنری در ناغان بوجود آورد که جای تشکردارد و درجای خود بیشتربه آن خواهیم پرداخت .

  امید وارم ، گوش شنوایی برای این حقایق پیدا شود « درعجبم  که در نظام  جمهوری اسلامی ، با این همه صراحت در فرمایشات قرآن کریم  وانبیاء در خصوص عدالت این گونه  بی عدالتی ها در حق دیگران چگونه قابل توجیه است وچگونه دنیا را با آخرت معاوضه می کنند! یا ما از قافله عقب و بر داشت صحیحی از مطالب نداریم؟یا آنها این گونه مسائل را قبول ندارند . «در محضر خدا چراعده ای فدا شوند تا عده ای غنا»

  عدل چه بود ؟وضع اندر موضعش                        ظلم چه بود؟وضع در ناموقعش 

   [مثنوی معنوی]

    لينک ثابت |88/09/20| موضوع: ازشهر ناغان بیشتربدانیم |  

   


  آخرين مطالب

  سال جاری
  کوتاه از شهر ناغان
  دهه کرامت و چگونگی
  ناغان در گذر زمان
  چرا روز قدس مهم است؟
  تنها خانواده دارای خون نادر (Rh nul) ارهاش نول در ایران شناسایی شد
  بوسه مادر گيلاني بر پيشاني رئيس جمهور
  ضرب المثل
  فرمایشات بزرگان
  توجه توجه
  سخنان ارزنده
  مراسم عید نوروز و شهر ناغان در گذشته و حال
  قانون هدفمند کردن یارانه ها
  قانون مدیریت خدمات کشوری ایران
  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
  اهمیت آموزش و پرورش
  پاره ای از اصول تربیتی اسلام
  سخن بزرگان
  استعدادهای ناغان
  شادترین مردم دنیا
  کار و اشتغال زنان
  نقش زن در اقتصاد
  روز معلم
  خانواده
  معلم شمع محفل بشریت


  درباره ما

   

  به نام ایزد منان : این وبلاگ در تاریخ27/8/88 به منظور بررسی مسائل ومشکلات شهر ناغان ، ارائه نظرات و پیشنهادات شخصی و ارائه مطالب در خور توجه مربوط به تعلیم و تربیت، طراحی گردید.امید است با در نظر گرفتن تمام راهنماییهای صاحب نظران و دوستداران پیشرفت کشور به خصوص شهر ناغان بتوانیم با بررسی کامل ،راه کارهای مناسب ارائه نمائیم(به امید سر افرازی وطن) انشاا... (کیوان نصیرپور)

   

  پيوند روزانه

   

  مشاور حقوقی
  پست الکترونیک چاپار
  کد و پیش شماره های شهرهای کشور ایران
  شهر ناغان
  باشگاه آموزش
  سامانه پيامك
  فروشگاه شاپينگ
  شهرداري ناغان
  اسحاق فتاحی
  پرسيس (keyvan)


  براي تبادل لينک ابتدا لينک مارو بانام:  شهرناغان (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی)   در وبلاگ ياسايتتان قراردهيد

   

  جستجو

  Google
    
              
       در كل اينترنت
       در اين سايت

   

  لولگوي دوستان

   

  <--- لوگوي شما --->

   

  فال حافظ

   


  فال حافظ

   

   

   

  Copyright © 2012

  Powered by: BLOGFA|designer: MihanSkin


  naghan-keyvan

  کیوان نصیرپور

  naghan-keyvan

  http://naghan-keyvan.blogfa.com

  شهرناغان (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی)

  شهرناغان (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی)

  شهرناغان (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی)

  به نام ایزد منان : این وبلاگ در تاریخ27/8/88 به منظور بررسی مسائل ومشکلات شهر ناغان ، ارائه نظرات و پیشنهادات شخصی و ارائه مطالب در خور توجه مربوط به تعلیم و تربیت، طراحی گردید.امید است با در نظر گرفتن تمام راهنماییهای صاحب نظران و دوستداران پیشرفت کشور به خصوص شهر ناغان بتوانیم با بررسی کامل ،راه کارهای مناسب ارائه نمائیم(به امید سر افرازی وطن) انشاا... (کیوان نصیرپور)

  مسائل و مشکلات شهرناغان،نظرات و دیدگاههای شخصی

  شهرناغان (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی)

  قالب بلاگفا

  قالب پرشين بلاگ

  قالب وبلاگ

  Free Template Blog